StoryEditor

Wykryto już drugie ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce! Gdzie?

W Polsce wykryto drugie ognisko choroby niebieskiego języka. Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, wirus został stwierdzony w gospodarstwie w woj. zachodniopomorskim.

10.12.2024., 09:48h

Drugie ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce

Choroba niebieskiego języka, choć w Polsce wciąż rzadka, staje się coraz większym wyzwaniem dla hodowców bydła. Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) poinformował o wykryciu drugiego ogniska choroby niebieskiego języka w Polsce.

Zobacz też: 41,3 tys. gospodarstw w obszarze objętym ograniczeniami chorobą niebieskiego języka!

Przypadek został zarejestrowany 5 grudnia 2024 roku w gospodarstwie w powiecie pyrzyckim, województwo zachodniopomorskie. Badania przeprowadzone w laboratorium PIWet-PIB Puławy potwierdziły obecność wirusa BTV-3 u 10 sztuk bydła mlecznego. Jak podaje GIW, zakażenie przebiega bezobjawowo, a zwierzęta nie wykazują widocznych symptomów.

Pierwsze miejsce wykrycia wirusa BTV-3 było na Dolnym Śląsku

Przypomnijmy, że pierwsze ognisko choroby wykryto pod koniec listopada, a dokładniej 21 listopada, w miejscowości Rajczyn, powiat wołowski, Dolny Śląsk. W próbkach od bydła mięsnego stwierdzono wtedy obecność wirusa serotypu 3. Wyniki badań potwierdziły zakażenie u trzech zwierząt. Więcej informacji na ten temat przeczytasz w tym artykule:

image

Choroba niebieskiego języka: jest pierwsze ognisko w Polsce? Jakie są konsekwencje dla gospodarstwa i w okolicy ogniska?

Monitoring kluczowy dla zdrowia stada

Drugie ognisko wykryto podczas badań monitoringowych, które są przeprowadzane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To pokazuje, jak istotne są systematyczne kontrole w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych w hodowlach.

Choroba bydła bez widocznych objawów

Chociaż zakażenie wirusem BTV-3 przebiega bezobjawowo, hodowcy muszą być czujni. Choroba niebieskiego języka może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierząt i prowadzenia gospodarstw. Wykrycie dwóch ognisk w tak krótkim czasie podkreśla konieczność współpracy z weterynarzami i przestrzegania zasad bioasekuracji.

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2024 10:04