StoryEditor

Zarządzanie rozrodem – jak wyeliminować błędy?

– Zaburzenia płodności u krów obniżają rentowność chowu bydła i są przyczyną dużych strat finansowych – alarmował dr Grzegorz Dejneka z UP we Wrocławiu, podczas III Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.
20.11.2018., 08:11h
Jak podkreślał dr Grzegorz Dejneka z UP we Wrocławiu, w ciągu ostatnich 40 lat  w wyniku intensywnej selekcji genetycznej oraz znaczącej poprawy warunków zarządzania – wydajność mleczna u krów rasy hf wzrosła o ponad 3000 kg/laktację. Temu niewątpliwemu sukcesowi towarzyszył jednak spadek parametrów płodności, notowany w większości krajów Europy.

– Istnieją nawet opinie, że jeśli taka niekorzystna tendencja się utrzyma, to za kilkadziesiąt lat żadna krowa wysokomleczna nie będzie zachodziła w ciążę po pierwszej inseminacji. Dlatego niezbędna wydaje się dokładna identyfikacja i monitorowanie czynników wpływających na wydajność rozrodczą współczesnego bydła mlecznego oraz określenie kluczowych elementów w kontrolowaniu płodności stada – mówił specjalista z UP we Wrocławiu.

Żeby to osiągnąć, potrzebne są kompleksowe działania, które obejmują m.in.:
  • dokładne i systematyczne archiwizowanie danych;
  • zapewnienie krowom i jałówkom odpowiedniego żywienia pod względem jakościowym i ilościowym;
  • zabezpieczenie odpowiednich warunków utrzymania zwierząt;
  • kontrola statusu epizootycznego stada (szczególnie w aspekcie chorób zakaźnych wpływających na rozród);
  • odpowiednie planowanie wizyt lekarza weterynarii w gospodarstwie oraz sensowny dobór zwierząt do badań.

Szczególną jednak uwagę należy poświęcić właściwemu rozpoznawaniu rui i przeznaczaniu samic do unasieniania, racjonalnemu systemowi potwierdzania lub wykluczania cielności oraz efektywnemu leczeniu niepłodnych zwierząt.

– Pamiętać przy tym należy, że fakt rozpoznania wczesnej ciąży nie jest równoznaczny z jej donoszeniem do fizjologicznego porodu, a stosowanie preparatów hormonalnych może być nieefektywne, jeżeli poprawie nie uległy warunki żywienia i utrzymania – mówił dr Dejneka.

opr. mj
Fot.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 07:22