Ministerstwo obliczyło, że w 2023 r. ogniska ASF wystąpiły w 49 regionach Rosji, z czego 68 potwierdzono na fermach trzody chlewnej, w tym tych przyzagrodowych. Urzędnicy podali, że w 2022 r. liczba ognisk wyniosła aż 141. Nie podali jednak żadnych innych danych, w tym liczby świń poddanych ubojowi w 2022 r.
Lepsza sytuacja weterynaryjna
Rosyjski państwowy serwis informacyjny Interfax podał, że sytuacja epizootyczna w Rosji może się poprawić dzięki wprowadzonemu w marcu 2023 r. zakazowi internetowej sprzedaży wieprzowiny i produktów ubocznych. Uważano, że z tego kanału powszechnie korzystają pozbawieni skrupułów dostawcy. Sporadyczne doniesienia wskazywały, że w handlu elektronicznym znaleziono produkty mięsne zakażone ASF lub zawierające genom wirusa.
– Jak pokazują badania prowadzone po wybuchach ASF, większość z nich dotyczyła wykorzystywania do żywienia świń odpadów żywnościowych zakupionych w różnych instytucjach społecznych, takich jak szkoły, stołówki, szpitale i kawiarnie, lub w Internecie – informował w 2023 r. Nikita Lebiediew, doradca szefa Rosselchoznadzoru.
Sprzedawcy postawieni przed sądem
Interfax podał, że w ciągu ostatniego roku kilkudziesięciu sprzedawców zajmujących się nielegalnym handlem mięsem w Internecie zostało postawionych przed sądem, co rzekomo zapewniło pozytywne rezultaty w walce z ASF w kraju.
Region południowy oczekuje ożywienia gospodarczego
Władze regionalne podały, że Kraj Krasnodarski, który poniósł największe straty w wyniku serii ognisk ASF w 2023 r. spośród wszystkich regionów Rosji, planuje odbudować populację świń w ciągu 3 lat.
W ubiegłym roku w Kraju Krasnodarskim w następstwie kilku poważnych ognisk ASF dokonano uboju prawie 57 000 świń. W sumie w regionie zabito 80 000 świń, co stanowi 12,5% całej tamtejszej populacji.
Stopniowe przywracanie populacji świń
Fiodor Derek, rzecznik regionalnego biura ministerstwa rolnictwa, ujawnił, że region rozpoczął program mający na celu stopniową odbudowę pogłowia świń do 2026 r. Nie podał dodatkowych informacji. Hojna pomoc państwa prawdopodobnie odegra rolę w oczekiwanym ożywieniu gospodarczym. Derek ujawnił, że w ramach regionalnego programu rozwoju rolnictwa budżet państwa przeznaczył na rozwój przemysłu hodowli świń 2,3 miliarda rubli (24,6 miliona dolarów).
Źródło: Pig Progress