StoryEditor

Automatyczna ocena kondycji loch: optymalna wydajność i koszty żywienia

Do tej pory kondycję loch można było ocenić jedynie poprzez pomiar grubości tłuszczu grzbietowego. Dzięki Body AI Score od firmy Schauer po raz pierwszy możliwa jest automatyczna ocena kondycji loch i dostosowane do niej żywienie.

15.11.2024., 12:21h

Do tej pory kondycję loch można było ocenić jedynie poprzez pomiar grubości tłuszczu grzbietowego. Jest to czasochłonne, ponieważ ocena ta musi być przeprowadzana precyzyjnie w określonych punktach. Automatyzacja nie jest możliwa ze względu na dużą indywidualność zwierząt. Innym podejściem jest rejestrowanie masy zwierzęcia. Jednak ta metoda pozwala jedynie na wyciągnięcie ograniczonych wniosków na temat stanu zwierzęcia, ponieważ lochy mogą mieć różną długość i wysokość, a zatem ich masa ma niewielkie znaczenie i bez oceny kondycji nie ma większego znaczenia. Dzięki Body AI Score od firmy Schauer po raz pierwszy możliwa jest automatyczna ocena kondycji loch i dostosowane do niej żywienie. Body AI Score to system oparty na kamerze, który można stosować w stacji żywienia lub jako samodzielne urządzenie w chlewni. Zwierzę jest rejestrowane przez kamerę z kilku pozycji, analizowane i określana jest jego kondycja. Ocena zwierzęcia wspomagana jest przez sztuczną inteligencję (AI) i opiera się na specjalnie stworzonym standardzie, który został opracowany i obliczony na podstawie niezliczonych praktycznych pomiarów.

image

Jak oceniać i mierzyć lochy? Profesjonalne, ale proste pomiary [zootechnik radzi]

Dzięki temu urządzeniu możliwe jest zautomatyzowanie oceny kondycji i przypisanie prawidłowej krzywej żywienia, optymalizując w ten sposób wydajność loch i koszty ich żywienia. Ocena stanu ciężarnych samic wyłącznie na podstawie masy ciała nie jest wystarczająca. Wymaga doświadczonego i wyszkolonego personelu chlewni. Ludzie kwalifikują świnie wg kryteriów, takich jak „nie za chude” lub „nie za grube”. Taka ocena nie jest prawidłowa, a zwierzęta nie są karmione prawidłowo, stają się grube, marnują paszę lub są zbyt chude. Automatyczna kontrola pomaga tego uniknąć i zaoszczędzić pieniądze. Ponadto ta nowoczesna metoda sprawia, że ​​zwierzęta są bardziej wydajne.

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 12:21