StoryEditor

Badaj wodę w chlewni! Jak skontrolować i poprawić pobranie wody przez świnie?

Nie wystarczy zamontować linii wodnej i smoczków, by świnie wypijały odpowiednią ilość wody. Podpowiadamy, jak i gdzie skontrolować oraz poprawić jej jakość i pobranie.
24.03.2024., 07:58h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile wody powinny pić świnie?
  • Czysta linia pojenia
  • Kontrola pobrania wody
  • Badanie wody
  • Rodzaje badania
  • Analiza laboratoryjna

Ile wody powinny pić świnie?

Woda jest ważna dla każdego żywego organizmu, nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt. Może być ona pobierana przez świnie z różnego rodzaju poideł, najczęściej smoczkowych lub miseczkowych. Należy zwracać uwagę na zapotrzebowanie na wodę w każdej grupie technologicznej. O ile prosięta przy lochach potrzebują maksymalnie 0,7 l/szt./dzień, o tyle już po odsadzeniu zapotrzebowanie wzrasta nawet do 2,5 l/szt./dzień. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie tuczników wynosi od 4 do ponad 10 l/szt./dzień, a loch prośnych nawet 20 l/szt./dzień. Zdecydowanie najwięcej, bo nawet ponad 40 l/szt./dzień powinny wypijać lochy karmiące.

image
Przepływ wody jest ważny dla loch karmiących, które wypijają ok. 40 l/dobę.
FOTO: Anna Kurek

– Warto pamiętać, że zawarte w tabeli wartości mogą się różnić w zależności od pory roku, temperatury i wilgotności w chlewni. Niemniej jednak naszym zadaniem jest dopilnowanie, by zwierzęta wypijały co najmniej minimalną ilość dobowego zapotrzebowania na wodę – wskazuje Martyna Kuźniewska, technolog z firmy AB Neo i dodaje, że warto pamiętać o automatycznych systemach pojenia, w których przez pierwsze dni życia podajemy prosiętom mleko, a następnie możemy nimi podawać też wodę.

Czysta linia pojenia

Skoro wiemy, ile wody powinny pić świnie, należy zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, by zadbać o prawidłowe jej pobranie. Najważniejszym elementem jest, zdaniem Kuźniewskiej systematyczne czyszczenie linii pojenia oraz poideł.

– Często producenci trzody chlewnej nie zdają sobie sprawy z tego, co znajduje się wewnątrz linii pojenia świń oraz ile zanieczyszczeń może tam zalegać. Z zanieczyszczonych rur zwierzęta mniej chętnie pobierają wodę. Jest to zazwyczaj wyraźnie spotęgowane, gdy zabrudzone są również poidła – przestrzega specjalistka.

image
By skontrolować przepływ wody przez poidło przez 1 minutę, napuszczamy z niego wodę do plastikowej butelki o pojemności 1 l.
FOTO: Anna Kurek

Kolejnym ważnym elementem jest dostępność do poideł oraz wysokość ich zamontowania. Musi to być tak zorganizowane, by każde, nawet najmniejsze prosię miało swobodny i łatwy dostęp do wody. Nie należy zapominać o sprawdzaniu prawidłowego przepływu wody w poidełkach, który wynosi 0,7 l/minutę.

– Można w tym celu wykorzystać zwykłą plastikową butelkę o pojemności 0,7 l i sprawdzić, czy zapełni się w ciągu minuty – podpowiada proste rozwiązanie Kuźniewska.

Kontrola pobrania wody

Kiedy już wszystko skontrolowaliśmy i wyczyściliśmy linię wodną, wiemy, że mamy wystarczająco dużo poideł osadzonych na odpowiedniej dla zwierząt wysokości, jeżeli przepływ wody jest prawidłowy, warto zmierzyć ilość wody wypijanej przez świnie. Najlepiej zamontować w tym celu na linii wodnej prowadzącej do każdego pomieszczenia najprostszy wodomierz. Zmierzy on ilość pobieranej dobowo wody.

Pozostało 61% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 15:27