StoryEditor

Bioasekuracja w chlewni i na zewnątrz: wszystko, co musisz wiedzieć [foto]

Wraz z pojawieniem się wirusa ASF w naszym kraju słowo bioasekuracja stało się bardzo ważne i odmieniane przez wszystkie przypadki. Jednak musimy pamiętać, że bioasekuracja to nie tylko zabezpieczenie stada przed afrykańskim pomorem świń, ale też przed innymi chorobami zakaźnymi.

17.10.2024., 11:31h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Biologiczna ochrona fermy
  • Bioasekuracja na zewnątrz chlewni
  • Biasekuracja wewnątrz budynku

Biologiczna ochrona fermy

W Polsce zaostrzenie standardów bioasekuracji wprowadzono ze względu na pojawienie się afrykańskiego pomoru świń oraz ptasiej grypy. Bioasekuracja, czy inaczej biologiczna ochrona fermy to działania prowadzone na terenie gospodarstwa i w jego otoczeniu, które mają na celu ograniczenie ryzyka pojawienia się lub wyeliminowanie czynnika zakaźnego w stadzie.

Wcześniej była już stosowana głównie w fermach wielkotowarowych. Od 2017 roku bioasekuracja jest obowiązkowa dla wszystkich gospodarstw. Wytyczne zasad ustala w naszym kraju Główny Inspektorat Weterynarii. Jest ona kontrolowana przez powiatowych lekarzy weterynarii. Jednak praktyczne aspekty ochrony stada świń mają nieograniczone możliwości i zależą od inwencji i pomysłowości rolników.

Pomimo szalejącego od wielu lat wirusa ASF, wciąż jeszcze są gospodarstwa, które nie są dobrze zabezpieczone pod kątem bioasekuracyjnym, warto już dzisiaj wprowadzić sztywne zasady, aby uchronić swoje stado przed chorobami.

image
...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Zieja
Autor Artykułu:Dominika Zieja
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 23:40