StoryEditor

Co zrobić z padłymi zwierzętami? Przepisy, procedury, dokumenty

Nieodzownym elementem produkcji świń są padnięcia – oby było ich jak najmniej. To, w jaki sposób należy zająć się padniętymi zwierzętami, jest tematem ważnym z punktu widzenia zdrowotności stada, ekonomii produkcji, ale też wizerunku całej branży.

12.08.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co dzieje się po śmierci z padłymi zwierzętami?
  • Co mowią przepisy o upadkach?
  • Pokrycie kosztów utylizacji
  • Nie ma drogi na skróty

Co dzieje się po śmierci z padłymi zwierzętami?

To pytanie zadawał podczas VI Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie Mariusz Łozowski z SacAnim. Tu prawidłowe podejście ma bezpośredni wpływ nie tylko na zdrowie stada, ale też na efektywność pracy. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe zarządzanie padłymi zwierzętami zwiększa ryzyko negatywnych konsekwencji finansowych, prawnych, operacyjnych i zdrowotnych.

– W każdej hodowli dochodzi do tego, że trzeba się zmierzyć z trudną sytuacją, jaką jest padnięcie zwierzęcia. W jednym z trzech naszych zakładów dostaje ono drugie życie, a unieszkodliwienie padłych zwierząt z gospodarstw hodowlanych to ważne zadanie z punktu widzenia bioasekuracji, bezpieczeństwa produkcji i przepisów prawa – mówił ekspert.

image
Mariusz Łozowski, SecAnim
FOTO: Kurek

Co mowią przepisy o upadkach?

Ustawodawca zadbał o to, żeby uregulować każdy etap tego, co dzieje się po...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. sierpień 2024 08:02