Komisja Europejska wydała rozporządzenie, zgodnie z którym kraje członkowskie stopniowo mają się dostosowywać do wymogów monitorowania fizycznego zużycia antybiotyków w gospodarstwach. Wprowadzenie w Polsce elektronicznej książki leczenia zwierząt ma rozpocząć zbieranie danych z ferm odnośnie do zużycia leków.
– W pierwszej kolejności, czyli do 28 stycznia 2024 r., dane te będą zbierane ze zużycia u świń, bydła, kur i indyków. Do 2027 r. od pozostałych zwierząt gospodarskich, a od 2030 r. również w odniesieniu do zwierząt towarzyszących – mówi Artur Zalewski (One Health Consulting).
W naszym kraju system, który maksymalnie zautomatyzuje zbieranie danych z poziomu gospodarstw, jest na etapie tworzenia. Jego celem jest pozyskiwanie wiarygodnych i porównywalnych z innymi krajami członkowskimi danych o zużyciu antybiotyków u zwierząt. Ponadto system ułatwi też dostęp online do danych o zakupie i sposobie rozdysponowania leków organom nadzorującym zakłady leczenia zwierząt.
Zalewski wspomniał również o tym, że od 21 kwietnia br. w UE obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady – tzw. ustawa o zdrowiu zwierząt, która nakłada na producentów obowiązek podpisania z lekarzem weterynarii kontraktu na usługi lekarsko-weterynaryjne. Jednak ze względu na COVID-19 prace nad aktami wykonawczymi w krajach członkowskich są opóźnione i będzie trzeba jeszcze na nie poczekać.