Konferencja 13. Echa Kongresu ESPHM
Mimo że uśmiercanie z konieczności jest aktem humanitarnym, wykonywanym, by ograniczyć cierpienie zwierząt, budzi wiele negatywnych emocji w społeczeństwie. Dzieje się to najczęściej w gronie osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy o zasadach uśmiercania.
– Dla lekarzy weterynarii uśmiercanie zwierząt z konieczności jest porażką i ostatecznością, przynoszącą jednak ulgę w cierpieniu zwierząt, więc nie powinno być postrzegane jako coś negatywnego. W związku z tym przepisy odnośnie do uśmiercania zwierząt zostały uregulowane na poziomie unijnym – mówił podczas ogólnopolskiej konferencji 13. Echa Kongresu ESPHM w Wielkopolskich Pawłowicach Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG.
Regulacje unijne
Mowa tu o rozporządzeniu 1099/2009 z 14 września 2009 r. Przepisy te przynoszą definicje, kwalifikacje oraz metody uśmiercania. W preambule zostało zaznaczone, że uśmiercanie zwierząt produkcyjnych odczuwających silny ból w przypadku, gdy nie istnieją ekonomicznie uzasadnione sposoby jego złagodzenia, jest obowiązkiem etycznym.
– Zatem rozporządzenie to nakłada etyczny obowiązek uśmiercenia takiego zwierzęcia z poszanowaniem dobrostanu – podkreślał Dargiewicz.
W myśl tych przepisów uśmiercać zwierzęta mogą wyłącznie osoby mające odpowiednie kwalifikacje, natomiast w przypadku uboju muszą wylegitymować się świadectwem kwalifikacji. Opisane zostały również wymogi, dotyczące tych działań. Podczas uśmiercania i działań związanych z uśmiercaniem, zwierzętom oszczędza się wszelkiego niepotrzebnego bólu, niepokoju lub cierpienia. Ponadto należy zapewnić zwierzętom: