Jak zapewnić humanitarną eutanazję z konieczności?
Z rozmów z producentami świń i uczestnikami branży wynika, że brakuje etycznego i legalnego rozwiązania do uśmiercania z konieczności, w chlewni, zwierząt, którym należy skrócić cierpienie. Jaka jest praktyka, wie każdy, kto ma do czynienia z hodowlą. Jednak w świetle coraz większego zainteresowania branżą organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną praw zwierząt, a także zwiększaniem norm dobrostanu świń, musimy zastanowić się, jak ten problem rozwiązać. Jak zapewnić humanitarną eutanazję z konieczności? Nie ma wśród rolników przyzwolenia na powolne odchodzenie świń i czekanie, aż same dokonają żywota.
Z drugiej strony, wśród osób pracujących na fermach panuje duża niechęć do dobijania prosiąt nierokujących poprawy. Problem jest też z tym, kto ma stosowne uprawnienia, by tego dokonywać. W pierwszej kolejności większość osób wskazuje na lekarzy weterynarii, ale ani nie są oni codziennie obecni w większości obiektów, ani też nie garną się do takich czynności. Z założenia mają leczyć i ratować zwierzęta, a nie uśmiercać. Dlatego udaliśmy się do gospodarstwa, które testuje służące do humanitarnego uśmiercania prosiąt urządzenie dostarczone przez farmshop.pl – komorę CO2 – Box, po to, by oswoić z nią rolników, branżę i społeczeństwo.
Wskazania do eutanazji
Właściciel zwierzęcia musi zapewnić ochronę życia i zdrowia wszystkich prosiąt żywo urodzonych. Zwierzęta, które pomimo wszelkich podjętych środków mogą żyć jedynie w bólu, nieuleczalnym cierpieniu lub z uszkodzonym ciałem, należy uśmiercić z zachowaniem dobrostanu i po rozpatrzeniu każdego przypadku indywidualnie.