Jest to niedoceniana zoonoza, ponieważ rezerwuarem wirusa są przede wszystkim świnie, dziki i jelenie. Wirus zapalenia wątroby typu E przenosi się głównie przez wodę, zanieczyszczoną kałem nosicieli, którymi są ludzie oraz zwierzęta, a także przez bezpośredni kontakt z krwią. Co bardzo ważne, dotyczy to nie tylko mięsa i podrobów, ale także zanieczyszczonych warzyw i owoców.
Objawy kliniczne
Szacuje się, że rocznie dochodzi do 20 mln infekcji HEV, z czego 16,5–30% manifestuje się objawami klinicznymi, takimi jak: ciemny kolor moczu, żółtaczka, złe samopoczucie, zmiana zabarwienia stolca, bóle brzucha, gorączka. Najgroźniejszy rezultat takiego zakażenia to marskość wątroby.
Uważa się, że większość infekcji u ludzi podlega samoistnemu wyleczeniu w ciągu 2–6 tygodni. Istnieją jednak przypadki, kiedy infekcja ta może być groźna dla ich zdrowia.
Dotyczy to głównie osób z obniżoną odpornością, np. po zabiegu transplantacji, leczonych środkami przeciwnowotworowymi i przeciwwirusowymi, osób starszych, z przewlekłą chorobą nerek, ale także kobiet w ciąży, gdyż progesteron nasila namnażanie się wirusa w wątrobie. Jeśli do zakażenia doj...