W Holandii siedem uczestniczących w nowym projekcie praktyk weterynaryjnych rozpoczęło już pierwsze kroki w kierunku planowanej eliminacji PRRS. Praktyki weterynaryjne od kilku miesięcy przygotowywały swoich klientów do tego kroku. Do programu weszło 49 ferm trzody chlewnej, które obecnie zakwalifikowały się do pierwszej fazy zmian organizacyjnych. Od świń w tych stadach pobrano próbki krwi i określono ich status PRRS.
Organizatorem projektu jest Koalicja Witalnej Hodowli Świń (CoViVa). Cele projektu są ambitne. Już w 2025 r. 50% prosiąt z uczestniczących ferm powinno być wolnych od PRRS. Mówi się, że na poziomie loszek 75% zwierząt osiągnęło ten status. Pomysłodawcy projektu uważają, że idealnie byłoby, gdyby cała holenderska hodowla trzody chlewnej była wolna od PRRS do 2050 roku.
W 49 fermach w pierwszej fazie projektu prowadzony jest szczegółowy monitoring wirusów PRRS w każdym stadzie. Celem jest wyeliminowanie choroby ze stad poprzez środki higieny i szczepienia. Udział w projekcie był dotychczas dobrowolny. Gospodarstwa pilotażowe mają tę zaletę, że wszystkie koszty badań ponoszą partnerzy projektu.
Źródło: SUS