StoryEditor

"Krzywe ryje": zabezpieczamy stado

Nosoryjówka, krzywe ryje, ZZZN.... wiele jest określeń choroby, która wciąż jeszcze ujawnia się w krajowych chlewniach. Podpowiadamy jak zabezpieczyć świnie przed stratami z powodu zakażenia. 
23.12.2020., 12:12h
Najbardziej wrażliwe na zakażenie się odpowiedzialnymi za chorobę bakteriami Pasteurella multocida są nowonarodzone prosięta oraz oseski w pierwszych dniach życia. Straty związane z zachorowaniami na ZZZN wynikają przede wszystkim z  wolniejszego tempa przyrostów świń oraz zwiększonego zużycia paszy. Dlatego, aby ich unikać warto zaszczepić stado.

Szczepionki przeciwko ZZZN stosuje się wyłącznie u loch. Szczepienie podstawowe polega na dwukrotnym podaniu biopreparatu lochom prośnym w 5. i 3. tygodniu przed porodem. Szczepienie przypominające powinno być przeprowadzane jednokrotnie – około 3. tygodnia przed porodem. 

W Polsce dostępne są:

Porcilis AR-T DF (toksoid toksyny wytwarzanej przez toksynotwórcze szczepy Pasteurella multocida i inaktywowanej hodowli szczepów Bordetella bronchiseptica oraz Diluvac forte) – szczepionka ta przeznaczona jest do podawania śródskórnego;

Respiporc ART (inaktywowana toksyna z toksynotwórczych szczepów P. multocida typów D i A oraz inaktywowana hodowla szczepów P. multocida i Bordetella bronchiseptica);

Rhiniffa T (inaktywowana toksyna z toksynotwórczych szczepów P. multocida i zawiesina inaktywowa...

Pozostało 25% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. styczeń 2025 09:07