StoryEditor

Lepiej zapobiegać niż leczyć świnie? Z tą technologią nie trzeba zapobiegać

Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, pomału odchodzi do lamusa. Dzisiejsze standardy są takie, że wykorzystując najnowszą wiedzę i technologię mamy działać tak, by nie trzeba było zapobiegać. Zwierzęta przeznaczone do produkcji żywności mają być tak utrzymywane i żywione, by nie chorowały.

16.08.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Możliwości i wyzwania w zarządzaniu hodowlą
  • Deficyty żywieniowe powodem chorób
  • Zdrowe jelita od pierwszych dni życia
  • Zmiana przyzwyczajeń dietetycznych
  • Obniżyć pH w przewodzie pokarmowym świń
  • To, co najważniejsze

Otaczający nas świat się zmienia, a zmiany następują coraz szybciej. Przez kilka–kilkanaście lat zdecydowanie zmieniło się podejście lekarzy weterynarii i osób związanych z szeroko rozumianym zdrowiem świń do jego ochrony. Dziś przywiązujemy dużą wagę do czynników kiedyś uważanych za mało ważne w ochronie zdrowia świń.

– Dawniej najważniejszym tematem były sposoby leczenia, później immunoprofilaktyka. Od momentu pojawienia się w Polsce ASF bardzo mocno wszyscy zainteresowaliśmy się tematyką związaną z bioasekuracją stad oraz z dezynfekcją obiektów. Ostatnie lata upływały pod hasłem dobrostanu świń, który bez wątpienia ma ogromny wpływ na zdrowie i efektywność produkcji – mówił organizator Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Specjaliści specjalistom" w Krakowie prof. Zygmunt Pejsak.

image
– Kiedyś najważniejszym tematem było leczenie, później immunoprofilaktyka, teraz ASF i dobrostan – mówił prof. Zygmunt Pejsak z UJ – UR w Krakowie.
...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 17:47