StoryEditor

Lepiej zapobiegać niż leczyć świnie? Z tą technologią nie trzeba zapobiegać

Powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć, pomału odchodzi do lamusa. Dzisiejsze standardy są takie, że wykorzystując najnowszą wiedzę i technologię mamy działać tak, by nie trzeba było zapobiegać. Zwierzęta przeznaczone do produkcji żywności mają być tak utrzymywane i żywione, by nie chorowały.

16.08.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Możliwości i wyzwania w zarządzaniu hodowlą
  • Deficyty żywieniowe powodem chorób
  • Zdrowe jelita od pierwszych dni życia
  • Zmiana przyzwyczajeń dietetycznych
  • Obniżyć pH w przewodzie pokarmowym świń
  • To, co najważniejsze

Otaczający nas świat się zmienia, a zmiany następują coraz szybciej. Przez kilka–kilkanaście lat zdecydowanie zmieniło się podejście lekarzy weterynarii i osób związanych z szeroko rozumianym zdrowiem świń do jego ochrony. Dziś przywiązujemy dużą wagę do czynników kiedyś uważanych za mało ważne w ochronie zdrowia świń.

– Dawniej najważniejszym tematem były sposoby leczenia, później immunoprofilaktyka. Od momentu pojawienia się w Polsce ASF bardzo mocno wszyscy zainteresowaliśmy się tematyką związaną z bioasekuracją stad oraz z dezynfekcją obiektów. Ostatnie lata upływały pod hasłem dobrostanu świń, który bez wątpienia ma ogromny wpływ na zdrowie i efektywność produkcji – mówił organizator Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Specjaliści specjalistom" w Krakowie prof. Zygmunt Pejsak.

image
– Kiedyś najważniejszym tematem było leczenie, później immunoprofilaktyka, teraz ASF i dobrostan – mówił prof. Zygmunt Pejsak z UJ – UR w Krakowie.
...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. sierpień 2024 08:02