Praca hodowlana nad plennością loch oraz postęp genetyczny, a także technologiczny w zakresie warunków w chlewni spowodował, że liczba prosiąt żywo urodzonych stale rośnie. Dziś już nikogo nie dziwi, że maciory rodzą po 17, 18 a nawet 20 prosiąt w miocie.
Wraz ze wzrostem liczebności miotów wrosła również jego masa, ale waga pojedynczego oseska spadła. W dużych miotach liczba prosiąt o masie urodzeniowej poniżej 750 g znacząco rośnie, podwaja się liczba prosiąt martwo urodzonych, a straty w okresie ssania zdecydowanie się zwiększają. Liczne mioty to też dłuższe porody: przy założeniu, że locha rodzi 17 prosiąt, a interwały między rodzącymi się prosiętami wynoszą 15–20 minut, cały poród trwa od około 4,5 godzin. Wydłużony poród powoduje, że zagwarantowanie noworodkom siary w odpowiednim czasie i w odpowiedniej ilości nie zawsze jest możliwe.
Jak odchować noworodki?
Istnieje kilka strategii, które ułatwiają odchów jak największej liczby prosiąt z dużych miotów. Jedna to przesadzanie prosiąt od loch, które nie są w stanie wykarmić całego miotu do macior, które dały mniej liczne potomstwo. Metoda ta sprawdza się jednak tylko...