StoryEditor

Dlaczego muchy są niebezpieczne i jak się ich pozbyć z chlewni?

Mucha może dać życie nawet kilkuset kolejnym muchom nowego pokolenia w ciągu jednego tygodnia, kilku tysiącom w ciągu 15 dni i stać się prawdziwym problemem, zanim zdążymy się zorientować.

25.07.2024., 08:00h

Kontrola much w chlewni nie powinna być ograniczona tylko do miesięcy letnich, ponieważ odgrywa dużą rolę w przenoszeniu niektórych chorób, a także wpływa na dobre samopoczucie ludzi i zwierząt. Owady często są uciążliwe i mogą stać się plagą. Istnieje wiele gatunków much, z których każdy ma swoje szczególne cechy i zachowanie, ale mają też cechy wspólne, takie jak typ cyklu rozrodczego.

Dorosłe, latające osobniki stanowią tylko około 1% populacji i są odpowiedzialne za fazę rozrodczą. Kopulują i składają od kilkudziesięciu do kilku tysięcy jaj na powierzchniach bogatych w materię organiczną o wysokiej wilgotności. W sprzyjających warunkach jaja wykluwają się i wytwarzają larwy (to ponad 50% populacji), które żywią się tym podłożem i przechodzą różne stadia larwalne. Po osiągnięciu dojrzałości larwy przepoczwarzają się, tj. stają się poczwarkami (te stanowią około 30% populacji), które poprzez metamorfozę stają się nowymi dorosłymi muchami. Czas trwania tego całego procesu jest różny. W sprzyjających warunkach mucha domowa może zakońc...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. październik 2024 14:41