StoryEditor

Nagłe padnięcia, wypukłe wykwity na skórze, gorączka lub ronienia? To może być groźna również dla ludzi różyca!

Upał w dzień, chłód nocą, do tego niewyregulowana wentylacja i problem gotowy. Różyca świń, mimo że znana od lat i doskonale poznana, wciąż zbiera poważne żniwo w krajowych stadach. Podpowiadamy, jak skutecznie jej zapobiegać.
24.05.2024., 07:00h

Różyca to choroba znana lekarzom weterynarii i producentom świń od wielu lat. Umiemy z nią postępować, więc w pewnym momencie została nieco zapomniana. Tymczasem choroba ta nadal pojawia się w chlewniach siejąc spustoszenie wśród tuczników i powodując poronienia u loch. Dlatego nie należy lekceważyć tego przeciwnika, bo chociaż znamy sposoby postępowania, by jej skutecznie unikać, nadal nie potrafimy jej w 100% wyeliminować z krajowej produkcji. Powód jest często bagatelny. Nawet w stadach stosujących program szczepień zdarzają się przypadki różycy u macior i tuczników, co spowodowane jest niewłaściwym terminem szczepienia, aplikacją szczepionki w słoninę zamiast domięśniowo czy indywidualną reakcją świni, która w momencie szczepienia miała obniżoną odporność.

image
Różyca u macior może powodować poronienia ze względu na wysoką gorączkę, a u tuczników nagłe padnięcia. 
FOTO: Kurek

Bakterie przyczyną różycy

Erysipelothrix rhusiopathiae – to włoskowiec wywołujący różycę. Jego najpotężniejszą bronią jest to, że ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 08:30