
Produkty nieznanego pochodzenia, najczęściej pojawiają się na platformach sprzedażowych i portalach społecznościowych. Warto zaznaczyć, że od stycznia nowe rozporządzenie UE 2019/6, umożliwia sprzedaż leków weterynaryjnych przez Internet, ale tylko tych bez recepty. Leki OTC dla zwierząt mogą być sprzedawane przez ściśle określone podmioty. Listę firm i sklepów, które mogą legalnie obracać w handlu detalicznym lekami OTC dla zwierząt, można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego. Obecnie spis ten zawiera 102 podmioty.
Niemal 90% producentów, przynajmniej raz w roku zgłosiło nielegalną sprzedaż do Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, jednak coraz częściej nie ma miesiąca bez takich zgłoszeń. Najczęściej o takiej sprzedaży informują producentów sami klienci, natomiast część zgłoszeń jest wynikiem pojawienia się niepożądanych skutków u zwierzęcia. – Podanie swojemu pupilowi leku na receptę niewiadomego pochodzenia, czy nawet zastosowanie obroży przeciw kleszczowej z niezweryfikowanego źródła, w najlepszym przypadku może skończyć się brakiem działania takiego środka, a w najgorszym śmiercią zwierzęcia. Sam brak działania przykładowej obroży jest także zagrożeniem, ponieważ zwierzę nie jest chronione przed groźnymi pasożytami a leczenie chorób przenoszonych przez pasożyty, to długotrwały i kosztowny proces, bez gwarancji sukcesu – mówi Robert Kaszyński, lekarz weterynarii oraz przewodniczący zarządu POLPROWET.
Sprzedaż leków weterynaryjnych na receptę przez Internet jest nielegalna. Niestety walka z procederem jest bardzo trudna. Platformy sprzedażowe zalewane są produktami z Chin i innych źródeł wątpliwego pochodzenia. Nie ma także szybkiej ścieżki pozwalającej błyskawicznie wyłączyć taką ofertę. Przypadkami naruszeń przepisów zajmuje się GIW, który zgłasza każdy przypadek do odpowiednich służb.
Ogromną rolę w przeciwdziałaniu temu niebezpiecznemu procederowi odgrywa świadomość samych kupujących. Wiedza o tym, jak bezpiecznie można kupić leki OTC dla zwierząt przez Internet, ciągle jest niewielka. Rozporządzenie umożliwiające taki zakup działa od stycznia tego roku, dlatego POLPROWET przygotował akcję edukacyjną w mediach społecznościowych mającą zwrócić uwagę na problem nielegalnej sprzedaży leków weterynaryjnych w Internecie. Kampania pod hasłem „One Ci ufają” skierowana jest zarówno do właścicieli zwierząt, jak i hodowców.