Podczas użytkowania produkcyjnego loch zachodzą ciągłe zmiany wyglądu i funkcjonalności wymienia, związanymi z powtarzającymi się procesami jego ewolucji i inwolucji w każdym cyklu. Nieco inaczej procesy te przebiegają u pierwiastek i wieloródek. W ostatnim trymestrze ciąży ma gruczoł mlekowy rozwija się intensywnie. U wieloródek zaczyna się to zwykle tydzień później niż u pierwiastek, u których rozrost gruczołów w toku laktacji jest nieco intensywniejszy. Dalszy rozwój następuje już w trakcie laktacji i odzwierciedla mleczność poszczególnych gruczołów sutkowych.
Zmiany zachodzą już podczas porodu
Gruczoły, które w trakcie porodu mają mniejsze wymiary, charakteryzują się największym rozwojem w czasie trwania laktacji i w jej szczycie mogą osiągnąć wielkość zbliżoną do pozostałych. Wzrost wydajności mlecznej związany jest z rozwojem tkanki gruczołowej, co z kolei jest związane z kondycją lochy oraz aktywnością osesków. Niemały wpływ ma tu również wielkość miotu.
Największym zmianom do 21. dnia laktacji ulegają: szerokość gruczołu sutkowego oraz długość brodawki. W pierwszych 5 dniach laktacji w porównaniu z...