Dokument ten stanowi renegocjację obecnie obowiązującego świadectwa – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Jednocześnie stanowi to zakończenie uzgodnień z Egiptem, które trwały już od ubiegłego roku. Dzięki temu polski eksport tuczników pozyskał nowy rynek zbytu wśród państw trzecich.
Ubiegły rok, w ogóle, był owocny w nowe oficjalne uzgodnienia, bowiem zostały wynegocjowane nowe świadectwa zdrowia na eksport mięsa wieprzowego i produktów zawierających wieprzowinę lub wprowadzone zmiany we wcześniej uzgodnionych świadectwach z władzami weterynaryjnymi innych państw trzecich, takich jak: Uzbekistan, Azerbejdżan, Kirgistan, Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Mongolia, Nowa Zelandia, Albania, Serbia, Chile. Natomiast w tym roku uzgodniono nowe wersje świadectw na eksport mięsa wieprzowego do Macedonii i Singapuru.
Umożliwienie eksportu polskiej wieprzowiny jest sukcesem, jednak batalia o ten rynek się nie zakończyła. Ministerstwo cały czas walczy o dopuszczenie polskiego mięsa drobiowego i wołowego do eksportu na rynek egipski. Na obecnym etapie negocjacji w tej sprawie finalizowana jest procedura uzgadniania świadectw zdrowia, konieczne jest także jeszcze przeprowadzenie kontroli polskich zakładów przez inspektorów egipskich mających na celu ich zatwierdzenie (w tym również w zakresie uboju halal) do eksportu. Jednocześnie uzgadniane są też warunki eksportu (świadectwo zdrowia) dla bydła hodowlanego i użytkowego wywożonego z Rzeczypospolitej Polskiej do Arabskiej Republiki Egiptu – informuje MRiRW. oprac. ag
Fot. A. Kurek