Badanie krwi jest podstawą diagnostyki. Prawidłowe jej pobranie jest konieczne do określenia ewentualnych patogenów świń.
– Krew należy pobierać z zachowaniem aseptyki i antyseptyki – twierdzi lekarz weterynarii Marcin Lizut z Kocka w woj. lubelskim.
Z próbek krwi wykonywane są badania serologiczne – stwierdzające przeciwciała swoiste dla chorób zakaźnych, takich jak PRRS, ASF, pomór klasyczny, choroba Aujeszkyego, leptospiroza, pleuropneumonia, mykoplazmoza czy grypa. Można również oznaczyć wartości biochemiczne krwi, w tym poziomy witamin oraz makro- i mikroelementów oraz morfologiczne mówiące wiele o kondycji świń.
Lekarz weterynarii pobiera krew z żyły czczej przedniej lub z żyły jarzmowej do jednorazowych igłoprobówek lub strzykawek o poj. 5 ml.
Krew pobieramy z prawej strony, gdyż po lewej przebiega nerw błędny, a jego podrażnienie może spowodować śmierć zwierzęcia.
Wykorzystujemy igły o średnicy 1,1 lub 1,2 mm. Krew pobieramy z żyły czczej przedniej, kierując igłę pod kątem 45° na przeciwległą łopatkę. Pamiętajmy o zasadzie: jedno zwierzę – jedna igła.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak pobierać krew od świń przeczytaj artykuł: "Próbkobranie krwi" w najnowszym, majowym wydaniu "top świnie".
StoryEditor
Próbkobranie krwi, czyli jak poprawnie pobierać krew od świń
Próbki krwi są jednym z podstawowych materiałów do badania laboratoryjnego. Jednak, by badanie było miarodajne, a wyniki prawdziwe krew trzeba prawidłowo pobrać.