StoryEditor

Różyca: choroba niebezpieczna dla ludzi i świń. Nie bagatelizuj jej!

Wszyscy ludzie zajmujący się trzodą chlewną wiedzą o istnieniu różycy. Niestety mimo tego bardzo często jest ona bagatelizowana, co w niektórych przypadkach doprowadza do dużych strat ekonomicznych w produkcji.
27.06.2023., 13:06h

Różyca świń

Różyca świń jest powszechnie występującą w stadach trzody chlewnej chorobą bakteryjną. Wywoływana jest przez włoskowca różycy (Erysipelothrix rhusiopathiae), Gram-dodatnią pałeczkę, która została wyizolowana od świń po raz pierwszy w 1882 roku. Szacuje się, że występuje ona u 20–50% świń zdrowych, dlatego też choroba ma charakter ubikwitarny. To powszechne występowanie powinno być brane pod uwagę przez wszystkich zajmujących się hodowlą i warunkować odpowiednie postępowanie profilaktyczne (np. szczepienia), by uniknąć jej wystąpienia i ujemnego wpływu na wynik ekonomiczny.

Włoskowiec różycy jest niebezpieczny dla ludzi, dlatego zmiany są częstym powodem konfiskat tusz. Niejednokrotnie jest to przyczyną sporów hodowców z zakładami mięsnymi.
Włoskowiec różycy jest niebezpieczny dla ludzi, dlatego zmiany są częstym powodem konfiskat tusz. Niejednokrotnie jest to przyczyną sporów hodowców z zakładami mięsnymi.

Wirus włoskowca różycy jest groźny dla ludzi!

Włoskowiec różycy to patogen, którego najczęstszym rezerwuarem są świnie, ale może wywołać chorobę u wielu gatunków zwierząt, np. indyków, gęsi, kaczek, strusi i innych. Ponadto jest patogenem zoonotycznym, czyli może być groźny również dla człowieka, dlatego jest istotny w aspekcie zdrowia publicznego i jest częstym powodem k...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. styczeń 2025 21:16