Słowackie ministerstwo rolnictwa w raporcie do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) z 29 grudnia 2016 r. potwierdziło pierwsze ognisko grypy ptaków w przydomowym stadzie 65 kur w Bratysławie, stolicy kraju.
Europa: coraz więcej ognisk
Sąsiadująca ze Słowakami Austria, Polska, Węgry i Ukraina zmagają się z problemem już od dłuższego czasu. Ogniska wyznaczono też w Bułgarii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Włoszech, Czarnogórze, Holandii, Rumunii, Serbii, Szwecji, Szwajcarii, Tunezji, Wielkiej Brytanii, a także m. in. W Rosji, Stanach Zjednoczonych i Chinach.
Na Węgrzech w ostatnich dniach grudnia wyznaczono kolejne 53 ogniska H5N8, z czego 44 na fermach towarowych i 9 w przyzagrodowych kurnikach. W większości na fermach utrzymywano stada gęsi i kaczek, ale na kilku były też kury nieśne i indyki. Planowane jest wybicie prawie 900 tysięcy ptaków.
W Bułgarii, po tygodniu od wystąpienia pierwszego ogniska, potwierdzono drugie (28 grudnia 2016 r.) na fermie wielkotowarowej utrzymującej 5 tysięcy sztuk drobiu.
W Holandii stwierdzono 11 nowych przypadków grypy ptaków u dzikich świstunów, łabędzi, jednej gęsi i jednego orła bielika i 3 ogniska choroby w stadach kur nieśnych. Służby weterynaryjne zajmują się utylizacją ponad 81 tysięcy ptaków.
W Finlandii 28 grudnia 2016 r. potwierdzono zarażenie wirusem H5N8 u padłego orła bielika, znalezionego na wyspie Aland.
Atak grypy ptaków w Azji
Straty są ogromne, nie tylko dla krajów europejskich. Chińskie władze tylko w poprzednim tygodniu zmuszone były zutylizować ponad 200 tysięcy sztuk drobiu po pojawieniu się dwóch dużych ognisk grypy ptaków w prowincjach Sichuan i Xinjiang.
Japonia, Korea Północna, Korea Południowa, Wietnam i Tajwan także walczą z coraz bardziej rozprzestrzeniającą się chorobą. Wirus pojawił się też na Bliskim Wschodzie. Iran potwierdził już 5 ognisk grypy ptaków.
Jak zatrzymać epidemię?
Oprócz wysoce zjadliwego wirusa H5N8 na świecie rozprzestrzeniają się wirusy podtypów H7N1, H5N1, H5N2, H5N6, H5N3, H5N9, H7N7 i H7N3, według raportów OIE.
W Polsce mamy już 22 ogniska grypy ptaków, ostatnie potwierdzone 31 grudnia 2016 r. W związku z kolejnymi ogniskami choroby w Polsce i w krajach sąsiadujących, przypominamy o konieczności stosowania się do przepisów wprowadzonych 28 grudnia 2016 r. dotyczących środków ostrożności związanych z wysoce zjadliwą grypą ptaków.
Źródło: CIDRAP (Center for Infectious Disease Research and Policy), OIE