Szczepienia profilaktyczne przeciw chorobom bakteryjnym i wirusowym świń są ekonomicznie najbardziej uzasadnione. Warunkiem jest podejście kompleksowe, uwzględniające zapewnienie dobrostanu zwierzętom i korzystanie ze szczepionek o sprawdzonej, wysokiej skuteczności. Ważna jest też poprawna technika szczepień oraz optymalny wybór szczepionek, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych chorób i cyklu produkcyjnego.
O tym czy i kiedy należy zaszczepić świnie decyduje lekarz weterynarii opiekujący się stadem. Tym niemniej istnieją pewne wytyczne, schematy postępowania.
Warto wiedzieć jakimi szczepionkami dysponują lekarze. Czym biopreparaty różnią się od siebie i jakie są zasady ich podawania.
RÓŻYCA ŚWIŃ
Przeciw różycy stosowane są szczepionki z żywymi, atenuowanymi szczepami lub ze szczepami inaktywowanymi. Te pierwsze mają przewagę nad szczepionkami inaktywowanymi ze względu na silniejsze pobudzenie układu odpornościowego. Z uwagi na nierzadkie powikłania poszczepienne po stosowaniu szczepionek atenuowanych, są one coraz rzadziej wykorzystywane w praktyce. Wycofywanie się z ich stosowania związane jest z faktem dość częstego występowania wśród ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Szczepienia zwalczą choroby – różyca
Lepiej zapobiegać niż leczyć – tę starą prawdę znają wszyscy. Podpowiadamy, jak wprowadzić ją w życie w chlewni i chronić zdrowie świń. Jak zapobiegać różycy podpowiada prof. Zygmunt Pejsak.