Przyjęcie ustawy było konieczne. Bez niej rolnicy utraciliby prawo do powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego, który zgodnie z przepisami wygasa 31 grudnia 2016 r. Za nowelizacją zagłosowało 425 posłów, przeciw było trzech, a jeden wstrzymał się od głosu.
Poprawka PSL
Ale za nim to nastąpiło niespodziewaną poprawkę złożył były minister rolnictwa.
– Zgłosiliśmy poprawkę, która przenosi ciężary z rolników na podatek rolny. To była wasza poprawka, przez was 4 lata temu składana, wówczas wam się nieudało przyjąć, dzisiaj macie szansę za nią zagłosować i przenieść ciężar opodatkowania składki zdrowotnej z rolników na podatek rolny – mówił Marek Sawicki z PSL-u. Poprawka nie uzyskała jednak poparcia posłów.
Składki po staremu
Ustawa trafi teraz do Senatu, ale jej przyjęcie i podpisanie przez prezydenta wydaje się być formalnością. Gdy wejdzie w życie 1 stycznia rolnicy będą nadal płacili miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 1 zł za jeden hektar przeliczeniowy. A w gospodarstwach rolnych o powierzchni poniżej 1 hektara przeliczeniowego użytków rolnych na poziomie 1 zł.
Nowe zasady wyboru rad NFZ
Ustawa przewiduje również, że rady oddziałów wojewódzkich NFZ będą powoływane przez wojewodów. W przypadku niewskazania kandydatów przez uprawnione organizacje pacjentów, po dwukrotnej publikacji ogłoszenia, w skład rady będzie powoływany kandydat wskazany przez wojewodę. wk
Fot. K. Białoskórski (sejm.gov.pl)