Zdrowe lochy osiągają najlepszą płodność i plenność. Czyha na nie jednak wiele chorób. W najbliższych numerach „top świnie” rozprawimy się z czynnikami zaburzającymi rozród. Zaczynamy od parwowirozy, PRRS i grypy świń.
Parwowirus
Do celów diagnostycznych materiałem z wyboru są zmumifikowane płody lub płuca pobrane ze zmumifikowanych płodów. Surowica krwi pobranej od prosiąt przed pobraniem siary może być testowana odczynem zahamowania hemaglutynacji. Stwierdzenie obecności przeciwciał w surowicy prosiąt bezsiarowych świadczy o tym, że zostały one zakażone w okresie życia płodowego i jest bezpośrednim potwierdzeniem infekcji śródmacicznej.
Ponieważ PPV jest czynnikiem patogennym, występującym ubikwitarnie, badanie surowic od zakażonych loszek i loch nie ma dużej wartości diagnostycznej, tak długo, jak długo surowice nie zostaną pobrane przed i po wystąpieniu zaburzeń w rozrodzie i nie zostanie wykazana współistniejąca serokonwersja lub brak obecności przeciwciał dla PPV. Dopiero na podstawie takich rezultatów można wykluczyć omawiany wirus jako czynnik etiologiczny choroby.
PRRS
Do badań laboratoryjnych, mających na celu izolację i identyfikację wirusa, powinny być wykorzystane płuca lub makrofagi pęcherzyków płucnych pobrane od nowo narodzonych, zainfekowanych prosiąt. Wirus często izolowany jest także z krwi (surowicy) oraz migdałków (z wymazów) pobranych...