Zachowanie i zdrowie zwierząt to cechy, które trudno jest zmodyfikować genetycznie, ponieważ są one nisko odziedziczalne.
– Dzisiejsi konsumenci chcą otrzymać mięso dobrej jakości, bez antybiotyków, od świń utrzymywanych w dobrych warunkach, jednocześnie społeczeństwo zwraca większą uwagę na dobrostan zwierząt, dlatego musimy skupić się na zrównoważonym rozwoju, a także zdrowiu i behawiorze świń – mówił Egbert Knol (Topigs Norsvin).
Wyzwania selekcyjne
– Odziedziczalność cechy to inaczej stosunek procentowy tego, co można z niej odziedziczyć. Cecha taka, jak zawartość tłuszczu, jest silnie dziedziczona, oznacza to, że z łatwością możemy hodować zarówno świnie, które dają chude mięso, jak i te, które mają dużo słoniny – podkreślał ekspert. Jednak chcąc spełnić oczekiwania rynku, każda firma zajmująca się genetyką musi podjąć wyzwanie i zająć się selekcją zwierząt pod kątem cech, takich jak zachowania społeczne oraz zdrowie i wytrzymałość. Mimo niskiej odziedziczalności tych parametrów osiągnięto już pierwsze sukcesy....