StoryEditor

Zdrowie mieszkańców polskiej wsi w ogonie Europy

Prawie 35% mężczyzn mieszkających na wsi nie odwiedziło lekarza pierwszego kontaktu od ponad 12 miesięcy – to dane z raportu o stanie zdrowia ludności wiejskiej.
15.10.2015., 08:10h

Dane reportu sporządzonego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej są alarmujące: co czwarty mężczyzna ze wsi nigdy nie był u lekarza-specjalisty. Tylko nieco ponad 40% kobiet mieszkających na obszarach wiejskich w ciągu ostatniego roku odwiedziło lekarza.
Dbałość o stan zdrowia najlepiej pokazuje dostępność przychodni. Infrastruktura ta na terenach wiejskich jest bardzo słabo rozwinięta. Na wsi na 10 tys. mieszkańców przypadają 3 przychodnie, natomiast w mieście jest to 6,5 przychodni. To bardzo duża dysproporcja na niekorzyść terenów wiejskich. Najmniej przychodni znajduje się w województwie wielkopolskim, najwięcej w śląskim.
Dużym problemem społeczności wiejskich jest także dostęp do aptek i punktów aptecznych. W województwie zachodniopomorskim na 10 tys. osób przypada jedynie 1,3 apteki. Najlepiej pod tym względem wypada Śląsk – niecałe 3 apteki. Analiza badań dotyczących rezygnacji z wizyty u lekarza wskazuje, że głównymi powodami takich sytuacji są: długość oczekiwania na wizytę, brak środków finansowych i utrudniony dojazd z powodu zbyt dużej odległości lub braku środka lokomocji. To stawia Polskę w ogonie wśród krajów Europy. Gorzej jest tylko w Rumunii i na Łotwie.

Źródło: GUS, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
Fot. Łuczak

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 23:42