StoryEditor

Zdrowy tucznik przyrasta ponad 1kg na dobę. Chory znacznie mniej

W chlewniach o wysokim statusie zdrowotnym przyrosty dobowe tuczników przekraczają 1000 g/dzień. Dlaczego tuczniki chorują? Jakie są najczęstsze problemy zdrowotne w tuczarniach i jak im zapobiegać? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiadał podczas VI Forum – Świnie prof. Zygmunt Pejsak.

13.08.2024., 08:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Sprowadzony problem?
  • Liczba warchlaków zaimportowanych do Polski
  • Odpowiedzialność po stronie rolnika
  • Krótszy tucz
  • Produkcyjność w tuczarniach o różnym statusie zdrowotnym
  • Dlaczego tuczniki chorują?
  • Metafilaktyka przy adenomatozie
  • Martwica uszu i kanibalizm

Większa część tuczników przeznaczonych w Polsce na ubój pochodzi z cykli otwartych. Taki model produkcji jest łatwiejszy niż produkcja w cyklu zamkniętym, ale jest szczególnie narażony na wiele niepowodzeń, m.in. zdrowotnych. Zazwyczaj jest on mniej opłacalny niż cykl otwarty, ale też wymaga mniejszej wiedzy i profesjonalizmu niż przy produkcji prosiąt i tuczników.

– Dużo tuczników, które produkujemy, pochodzi z importu, bo od 6 lat sprowadzamy w okolicy 7 mln warchlaków z zagranicy, obecnie głównie z Danii. By ten interes się opłacał, musimy chronić zwierzęta przed chorobami, bo one są najważniejszą przyczyną ograniczonych efektów produkcji – mówił podczas VI Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

image
– Zdrowie świń często decyduje o tym, czy nam się produkcja opłaca, czy nie – mówił podczas VI Forum Rolników i Agrobiznesu – Świnie prof. Z...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 21:39