Jak twierdzą specjaliści zajmujący się zdrowiem bydła, zima to okres krytyczny dla zdrowotności racic. Nastanie tej pory roku w oborze jest momentem, w którym ryzyko kulawizny znacznie rośnie. Kontrola stada, stały monitoring stanu racic i kąpiele racic 5-7 razy w tygodniu na początku sezonu pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
Zapalenie skóry palca (digital dermatitis) jest bardzo zaraźliwe i trudne do pozbycia ze stada. Ostra forma DD powoduje uciążliwe ropnie i wrzody, które wymagają długiego leczenia i są powodem strat produkcyjnych. Łagodniejsza, wcześniejsza forma choroby jest łatwa do wyleczenia, a kąpiele racic utrzymują zapalenie skóry palca w uśpionej formie. Nawroty DD zazwyczaj są skutkiem utrzymania krów w błocie i wilgotnej ściółce, o co łatwo zimą.
Kluczowa jest obserwacja stada
Regularne kontrole i wiedza na temat stanu racic całego stada, a nie tylko kulawych krów, jest kluczem do zredukowania kulawizny. Badania prowadzone na Uniwersytecie Nottingham udowodniły, że wczesne leczenie wrzodów podeszwy trwa krócej i pozwala uniknąć nawrotów choroby w przyszłości.
Również wskaźnik BCS w momencie wycielenia może być bardzo istotny jeśli chodzi o stan racic. Badania potwierdziły, że cielące się krowy o BCS 3 są w bardzo małym stopniu narażone na ryzyko kulawizny po porodzie. Specjaliści apelują, aby w każdym gospodarstwie była przynajmniej jedna osoba oceniająca regularnie BCS. Równie ważna jest dobrze zaopatrzona apteczka i natychmiastowa reakcja na oznaki kulawienia u krów. oprac. al
Źródło: Dairy Global
Fot. Sierszeńska