Kontynuujemy cykl o chorobach. Ostatnio pisaliśmy o tokspolazmozie. Teraz przyszła kolej na włośnicę (trichonellozę). Jest to występująca na całym świecie choroba pasożytnicza, powodowana przez włośnia krętego (Trichinella spiralis).
Włośnica występuje u ludzi i zwierząt. U ludzi do zarażenia dochodzi przez zjedzenie mięsa i wyrobów ze świń lub dzików, które są surowe, niedogotowane lub nieprawidłowo przetworzone. Wszystkie te produkty mogą zawierać żywe larwy włośni. Zwierzęta domowe włośnicą mogą się zarazić przez zjedzenie mięsa z larwami lub spożycie zakażonych pasz przemysłowych.
U zwierząt objawy występują rzadko. U ludzi nie ma objawów charakterystycznych dla włośnicy. Pierwsze objawy występują między 1. a 4. tyg. i zależą od fazy zakażenia.
W większości przypadków leczenie włośnicy prowadzi do całkowitego wyzdrowienia. W sporadycznych przypadkach, gdy leczenie zostało wdrożone zbyt późno, mogą się pojawić powikłania, między innymi może dochodzić do zapalenia mózgu, zatorowości płuc, poronień lub porodu przedwczesnego, zaburzeń psychicznych, niedowładów lub porażeń, a nawet zaburzeń widzenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o profilaktyce przeciwko włośnicy oraz o tym jak się leczyć w przypadku zachorowania zajrzyj do październikowego wydania top agrar Polska!
dkd
StoryEditor
Choroba ukryta w mięsie
Spożycie surowego i nieprawidłowo przygotowanego mięsa może mieć dramatyczne skutki, ponieważ może w nim czyhać niebezpieczny włosień kręty.