Spis treści:
Domowe sposoby na walkę z alergią
Alergia może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jej objawy należą do bardzo uciążliwych. Zatkany nos, katar, łzawiące oczy, kichanie, kaszel, bóle głowy czy problemy skórne – to codzienność alergika. Do tego dochodzą ukąszenia i alergie pokarmowe – istny koszmar! Sprawdź, co wywołuje alergię w czerwcu?
Co pyli w czerwcu?
To miesiąc, kiedy najgroźniejsze dla alergika są trawy – to one pylą najmocniej! Niestety ich intensywność szkodzi aż do połowy lipca. Poza trawami należy uważać także na: szczaw, babkę, pokrzywę, komosę. Niebezpieczne mogą być także zarodniki grzybów mikroskopowych. Groźne stają się także trawy uprawne, czyli zboża. Najsilniej pylą one wczesnym rankiem i wieczorem. Chodzi zwłaszcza o żyto – należy więc zrezygnować ze spacerów blisko pola czy łąki.
Czytaj także: Poznaj dwie rośliny dla cukrzyków, które zbiją cukier
Niektórzy są uczuleni na pyłki babki – choć uważa się, że jej stężenie w naszym kraju nie jest wcale wysokie. Uczulenie na tę roślinę jest powiązane z innymi alergiami. Babka ma dość długi okres pylenia – od maja do sierpnia. W czerwcu pyli także pokrzywa (nawet do września). Jest jej sporo na polskich terenach zielonych, jednak rzadko wywołuje uczulenia. Pyłki komosy (chwast pospolity), np. lebiody rozprzestrzeniają się w powietrzu właśnie w czerwcu, jednak komosa nie powoduje dużej alergii. W otoczeniu pojawiają się także pyłki czarnego bzu – należy więc uważać na prozdrowotne napary i miejsca, w których rośnie ta roślina! Ponadto kwitnie szczaw – od maja do czerwca i może dokuczać niektórym alergikom.
Pylenie – od czego zależy?
Intensywność pylenia jest związana z warunkami atmosferycznymi – w czasie deszczu i po opadach powietrze jest czyste i wolne od pyłków roślin.
Domowe sposoby na walkę z alergią:
- regularne wietrzenie sypialni – w nocy lub wcześnie rano,
- brak kontaktu ze zwierzętami, które były na spacerze,
- noszenie okularów przeciwsłonecznych,
- suszenie ubrań wewnątrz pomieszczenia,
- mycie włosów przed spaniem,
- wymiana ubrań po spacerze,
- kilkukrotne przemywanie oczu solą fizjologiczną w ampułkach,
- oczyszczanie nosa wodą morska w sprayu,
- unikanie spacerów po łące czy lesie,
- unikanie dymu tytoniowego.
Fot. Envato elements