Dietetyk poleca:
- Na początek dnia: dobre będą kanapki z jajem gotowanym na miękko, jajecznica z pieczarkami smażona na maśle klarowanym z pełnoziarnistym pieczywem, owsianka lub jaglanka na mleku z dodatkiem orzechów i świeżych owoców, płatki owsiane i orzechy zalane na noc jogurtem.
- Na sycący obiad: należy przygotować 50% talerza warzyw świeżych lub gotowanych na parze albo duszonych z łyżką oliwy z oliwek lub oleju lnianego, 25% talerza kaszy, ryżu, makaronu pełnoziarnistego, ziemniaków, 25% talerza chudego mięsa, ryby, jaj albo twarogu.
- Jako przekąskę: wybierz owoc, warzywo w formie pasków marchwi, pietruszki, selera naciowego, koktajl z kefiru, maślanki i banana, garstkę orzechów bez soli i tłuszczu, jogurt naturalny, serek wiejski.
- Dobry owoc: to sezonowy i od lokalnych dostawców, np. jabłko, śliwki, porzeczki a także cytrusy i banany.
- Zdrowe warzywo: im bardziej kolorowe, tym lepiej, np. jarmuż, brokuł, papryka, szpinak, burak, marchew, natka pietruszki.
- Do picia: najlepsza jest woda mineralna, herbaty ziołowe, soki 100%, kawa zbożowa, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu, kawa bez cukru i z niewielką ilością mleka 1,5%.
- Odradzam: słodzone napoje i dosładzane produkty mleczne, wyroby cukiernicze, zupki w proszku, dania gotowe do podgrzania, wszelkie potrawy typu fast food, nadmiar słodyczy, kofeiny i alkoholu.
Wywiad z dietetykiem Nicol Sobieraj do przeczytania w kwietniowym numerze top agrar Polska.
Agata Dobak