Spis treści:
Odwar z głogu i przeciwwskazania
Głóg jest rośliną o wspaniałych właściwościach prozdrowotnych, dlatego często bywa stosowany w medycynie naturalnej. W Polsce najczęściej występuje głóg dwuszyjkowy, jednoszyjkowy i odgiętodziałkowy.
Jak wyglądają owoce głogu?
Kulki głogu są ciemnoczerwone. Przypominają owoce dzikiej róży. Kwiaty natomiast mogą mieć barwę kremową, różową czerwoną. W niekonwencjonalnej medycynie można wykorzystać i owoce głogu, i kwiaty. Owoce głogu są jadalne. Idealnie nadają się przygotowania jesiennych przetworów, jak konfitura, nalewki, odwary, czy napar.
Głóg – właściwości
To roślina zawierająca dużo związków aktywnych, flawonoidy (odpowiedzialne za działanie antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe), luteolinę, beta-karoten, tokoferole, cholinę, olejki eteryczne, kwas fumarowy, szczawiowy, a nawet kwasy omega-3 i omega-6. W owocach znajdziemy także potas, fosfor, wapń, magnez i witaminę C.
Głóg – działanie
Głóg działa na układ krwionośny, zwiększając siłę skurczu mięśnia sercowego, by serce mogło sprawniej pompować krew. Do tego obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom złego cholesterolu we krwi. Co ciekawe, głóg uspokaja. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to regularne przyjmowanie głogu może skutkować załagodzeniem duszności, co poprawia ogólny komfort życia i samopoczucie. Głóg wspiera także leczenie schorzeń dróg moczowych i oddechowych.
Odwar z głogu i przeciwwskazania
– Głóg jest wyjątkową rośliną, gdyż jego kwiaty i owoce są chyba najlepszymi naturalnymi środkami na poprawę pracy serca i obniżenie ciśnienia. Zawarte w nich flawonoidy rozszerzają naczynia wieńcowe, poprawiają krążenie, działają ochronnie na mięsień sercowy, antyarytmicznie i przeciwmiażdżycowo. Stosowane regularnie, obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Słowo „regularnie” jest tutaj kluczowe – pamiętajcie, że by odczuć działanie głogu, należy stosować wyciągi z niego przez minimum kilka tygodni. Głóg wykazuje również działanie uspokajające i delikatnie przeciwlękowe, dlatego badany jest jego potencjał w leczeniu nerwicy i depresji. Owoce głogu można zbierać bardzo długo, dopóki się nie osypią lub nie zostaną zjedzone przez ptaki. Możecie je suszyć i mrozić. Z owoców najlepiej przygotować odwar lub nalewkę – napisała na profilu instagramowym Ziołowa Królowa.
Receptura pochodzi z profilu instagramowego ziolowa_krolowa
1 łyżkę rozdrobionych owoców zalewamy 1 szklanką wody. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 5 minut. Odstawiamy na 30 minut pod przykryciem. Po tym czasie odcedzamy i opcjonalnie dodajemy miód. Szklankę naparu pijemy dwa razy dziennie.
Przeczytaj także: Ta babcina receptura wzmocni odporność całej rodziny!
Stosowanie głogu warto skonsultować z lekarzem, szczególnie osoby zażywające leki na serce lub preparaty na nadciśnienie, bo owoce mogą zwiększać działania niepożądane medykamentów. Przeciwwskazaniem może być nie tylko niskie ciśnienie krwi, niewydolność serca, ale także ciąża i karmienie piersią.
Przepis na herbatę z głogu
2 łyżeczki suszonych owoców głogu zalewamy szklanką wrzątku. Czekamy 15 minut. Przecedzamy i pijemy 2 razy dziennie.
Fot. envato elements
Źródło: ziolowa_krolowa/Instagram