StoryEditor

Homeopatia: co o niej sądzą naukowcy?

Zdania na temat medycyny alternatywnej i homeopatii są skrajnie różne. Naukowcy z najlepszego uniwersytetu weterynaryjnego w Europie postanowili ogłosić swoje stanowisko w tej sprawie. 
10.11.2017., 14:11h
Na początku listopada Rada królewskiego uniwersytetu weterynarii (Royal College of Veterinary Surgeons, RCVS) w Londynie wydała oświadczenie o swoim podejściu do medycyny alternatywnej i uzupełniającej w leczeniu zwierząt - w tym także do homeopatii. RCVS jest najlepszym miejscem szkolącym lekarzy weterynarii w Europie i trzecim na świecie


Stanowisko naukowców opiera się na wieloletnich dyskusjach i spekulacjach wśród lekarzy weterynarii i hodowców na temat efektywności powyższych metod w terapii zwierząt. Zdania są podzielone. Niektórzy lekarze i farmerzy są nieufnie nastawieni do takich metod leczenia i uznają praktykujących medycynę alternatywną i homeopatię za oszustów. Tymczasem ci, którzy stosują powyższe formy terapii przez całe lata bronią swojej praktyki uważając te metody za skuteczną alternatywę dla tradycyjnej terapii lekowej.


Stanowisko naukowców z RCVS jest odpowiedzią na wiele pytań z zakresu medycyny uzupełniającej, alternatywnej, a szczególnie homeopatii.
W swoim oświadczeniu Rada podkreśla, że ich głównym celem jest rozwój weterynarii na podstawie solidnych badań naukowych i przypominanie, że profesja lekarza weterynarii powinna opierać się całkowicie na nauce, tak, by zapewnić zwierzętom niezbędny poziom dobrostanu.
Aby to było możliwe, RVCS oczekuje, że terapia oferowana przez lekarzy weterynarii będzie bazować na wiedzy podpartej rzetelnymi dowodami naukowymi. Weterynarze nie powinni stosować niepotwierdzonych metod w terapii, jak również w profilaktyce.
Dlatego na przykład na stronie Uniwersytetu widnieje informacja, że akupunktura i aromaterapia nie są metodami, które powinny być stosowane przez lekarza weterynarii.

Uzupełnienie, ale nie alternatywa!

Nie ma materiału dowodowego, który potwierdzałby skuteczność homeopatii” piszą naukowcy w swoim oświadczeniu. “Ponadto homeopatia nie opiera się na żadnych solidnych zasadach naukowych. Mając na uwadze dobrostan zwierząt, traktujemy taką metodę jako uzupełniającą, a nie alternatywną dla form leczenia, które są oparte na jasnych dowodach naukowych co do ich skuteczności. Bardzo ważnym jest, aby utrzymanie dobrostanu zwierząt poprzez pracę lekarzy weterynarii i innych specjalistów budziło zaufanie społeczne i nie opierało się na braku dowodów naukowych na jego skuteczność.”


Nie ma nic dziwnego w tym, że dyskusja między przeciwnikami i zwolennikami kontrowersyjnych terapii jest zażarta i trudna do rozstrzygnięcia. Profesor Stephen May, przewodniczący Rady RCVS twierdzi, że tak było także w przypadku ustalania stanowiska Rady. 
- W naszym oświadczeniu staraliśmy się wzmocnić nasze stanowisko na temat podstaw naszego zawodu, który powinien opierać się na nauce, tak, by zdrowie i dobrostan zwierząt stały na pierwszym miejscu. Bardzo się cieszę, że większość naukowców zasiadających w Radzie zgodziła się z wydanym przez nas oświadczeniem i że jako uniwersytet możemy jasno wyrazić opinię na ten ważny temat.


Warto pamiętać o tym, co mówią specjaliści z jednego z najważniejszych ośrodków badawczych w Europie: homeopatia i inne niepotwierdzone naukowo metody terapii powinny być tylko i wyłącznie uzupełnieniem tradycyjnego leczenia.


al na podst. thepigsite, Royal College of Veterinary Surgeons
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 10:42