StoryEditor

Kremy z filtrem to podstawa – na jakie się zdecydować?

Lato to czas opalania i beztroskiego plażowania. W tych sielskich sytuacjach należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Z tego powodu należy wybrać odpowiedni krem. Jaki?
30.06.2024., 13:00h

Spis treści:

Promieniowanie ultrafioletowe

SPF (Sun Protection Factor)

Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci – jaki wybrać?

Filtr mechaniczny czy mineralny?

Opalanie a starzenie skóry

Opalanie a nowotwory

Wskaźnik PA – czym jest?

Obecnie krem SPF 5 to słaba ochrona, lepiej wybrać produkt z wyższym współczynnikiem, minimum 15 lub SPF 30. Im wyższy współczynnik SPF, tym lepsza ochrona. Coraz więcej osób w trosce o zdrowie wybiera kremy z SPF 50.

Promieniowanie ultrafioletowe

Promieniowanie UVA i UVB nie są obojętne dla ludzkiej skóry. Odpowiadają za negatywne efekty przesiadywania na słońcu. UVB przyczynia się do oparzeń i do powstawania zmian nowotworowych. UVA natomiast powoduje szybsze starzenie się skóry, a także raka. Modna opalenizna nabiera w takim kontekście nowego znaczenia. Lepiej stosować odpowiednią ochronę, niż borykać się z poważnymi schorzeniami.

SPF (Sun Protection Factor)

SPF – czyli Sun Protection Factor to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Dzięki niemu możemy dłużej przebywać na słońcu. Bez odpowiedniego kremu nie powinniśmy opalać się dłużej niż przez kwadrans. SPF należy dobrać też do typu urody. Osoby z jasną cerą i rudymi włosami powinny zdecydować się na używanie najmocniejszego filtru SPF 50, blondyni i blondynki z jasnymi oczami i piegami na plaży również niech sięgają po SPF 50. Im ciemniejsza karnacja i włosy, tym filtr może być niższy, np. SPF30 lub SPF15 (w późniejszej fazie opalania).

Przeczytaj także: Czerniak – jakie pieprzyki powinny niepokoić?

Krem z filtrem dla niemowląt i dzieci - jaki wybrać?

Skóra maluchów jest bardzo wrażliwa i mocniej narażona na negatywne skutki promieniowania słonecznego. Warto wybierać kremy z ochroną przeciwsłoneczną SPF 50.

image
Opalanie a starzenie skóry
FOTO: Envato Elements

Filtr mechaniczny czy mineralny?

Dla dzieci najlepszy będzie krem z filtrem mineralnym, ponieważ nie powoduje alergii. Zwykle jego składniki nie wnikają w skórę, a odbijają lub rozpraszają promieniowanie. Warto wybierać produkty wodoodporne i pamiętać o aplikacji mazidła co dwie godziny. Ważny jest także skład – najlepiej, aby był naturalny i bez sztucznych dodatków. Adnotacja o bezpiecznym stosowaniu kremu już od 1. dnia życia, to gwarant bezpieczeństwa. Na ryku dostępne są receptury wegańskie i ekologiczne – z dodatkowymi witaminami przyspieszającymi regenerację (z witaminą A i E). Ważne też, aby krem dobrze się rozprowadzał, pozostawiając niewidoczny film na skórze.

Opalanie a starzenie skóry

Obecnie sporo mówi się o tym, że zbyt częste przebywanie na słońcu, powoduje powstawanie zmarszczek, ale nie tylko. Skóra staje się także szorstka, pozbawiona elastyczności i częściej pojawiają się na niej przebarwienia. To dlatego coraz więcej producentów chwali się w swoim portfolio kremami na dzień, ale z wysokim filtrem. Co ciekawsze, kremy te łączą także inne funkcje: są przeciwzmarszczkowe, nawilżające, wygładzające, itd. To prawdziwy przełom w pielęgnacji skóry. Krem z filtrem do twarzy powinniśmy używać przez cały rok, aby cieszyć się gładką i promienną cerą.

Opalanie a nowotwory

Zachorowalność na raka skóry wzrasta rocznie o 10%. W Polsce co roku wykrywa się 3000 nowych zachorowań na czerniaka. Na całym świecie notuje się rocznie blisko 160 tys. przypadków tej choroby. Najbardziej narażone są dzieci z jasnymi włosami i jasną cerą. Niestety, nieostrożne opalanie w dzieciństwie może w przyszłości być związane z wystąpieniem nowotworów skóry. Często właśnie wtedy pojawiają się groźne znamiona i oparzenia. Nie bez powodu jedną z przyczyn raka skóry jest nadmierna ekspozycja skóry na działanie promieniowania słonecznego. Nic dziwnego, że jednym z wskazań profilaktyki raka skóry jest maksymalne ograniczenie ekspozycji skóry na promienie UV i stosowanie preparatów ochronnych z filtrem, unikanie opalania się, zwłaszcza w godzinach 11-16, niekorzystanie z solariów, samokontrola znamion i pieprzyków, a także kontrola zmian skórnych u dermatologa.

Wskaźnik PA – czym jest?

Niektóre kremy mają dodatkowe oznaczenie PA. Jest to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej określany za pomocą plusów:

  • PA+ (dostateczna ochrona przed UVA),
  • PA++ (umiarkowana ochrona przed UVA),
  • PA+++ (wysoka ochrona UVA),
  • PA++++ (bardzo wysoka ochrona UVA).

Kremy z tym oznaczeniem chronią skórę przed zmarszczkami, przebarwieniami, utratą elastyczności, a także przed chorobą nowotworową – jeśli są odpowiednio stosowane.

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 10:49