StoryEditor

Niedługo do tych specjalistów udamy się bez skierowania! Rząd proponuje zmiany

Skierowania bywają czystą formalnością. Najczęściej zwiększają liczbę czynności, jakie musimy wykonać przed umówieniem się na wizytę do lekarza. Wkrótce lista specjalistów z ułatwionym dostępem ma się poszerzyć!

14.08.2024., 13:00h

Spis treści:

Co ze skierowaniem do psychologa?

Optometryści na NFZ

Kiedy skierowanie do lekarza nie jest wymagane?

Rząd proponuje modyfikacje, które na pewno zainteresują pacjentów. Projekt nowelizacji ustawy już został przekazany do konsultacji publicznych. Obecnie, aby móc zapisać się do lekarza specjalisty, potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Wyjątkiem jest wizyta u psychiatry, ginekologa i położnika, dentysty, wenerologa czy onkologa. Rząd chce rozszerzyć tę listę, aby ułatwić pacjentom dostęp do kolejnych lekarzy. O jakich specjalistach mowa?

Co ze skierowaniem do psychologa?

Coraz więcej Polaków korzysta ze wsparcia psychologicznego w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W okresie pandemii COVID-19 czasowo zawieszono obowiązek posiadania skierowania do psychologa dla dorosłych. Wszystko dlatego, aby wspomóc społeczeństwo borykające się z lękiem przed chorobą. Udogodnienie to jednak zostało zniesione wraz z zakończeniem stanu epidemii od 1 lipca 2023 roku. Skierowania do psychologa wróciły. Sprawa znów nabiera rozpędu i jest na wokandzie, ponieważ rząd w projekcie nowelizacji proponuje właśnie zniesienie obowiązku posiadania skierowania do psychologa.

Przeczytaj także: Nowe ceny w aptekach! Zmieniona lista refundacyjna już od lipca

Optometryści na NFZ

To nie jedyna proponowana zmiana istotna z punktu widzenia pacjenta. Kolejnymi specjalistami włączonymi do wizyt bez skierowania mają być optometryści. Celem takiego rozwiązania ma być usprawnienie diagnostyki i samego leczenia schorzeń związanych ze wzrokiem. Optometrysta nie jest lekarzem okulistą, jednak posiada kompetencje, aby zbadać wzrok czy dobrać odpowiednie okulary i soczewki kontaktowe. Zajmuje się także określaniem wad wzroku, czy wykonywaniem badań diagnostycznych oczu, np. pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego.

image
Niedługo do tych specjalistów udamy się bez skierowania
FOTO: Envato Elements

Kiedy skierowanie do lekarza nie jest wymagane?

Jest szereg czynników, które sprawią, że nie potrzeba mieć skierowana do lekarza specjalisty. Dzieje się tak w przypadku:

  • choroby na gruźlicę,
  • zakażenia wirusem HIV,
  • statusu inwalidy wojennego lub wojskowego, w przypadku kombatantów, osób represjonowanych, żołnierzy zastępczej służby wojskowej, działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych lub deportowanych do pracy przymusowej,
  • cywili – niewidomych ofiar działań wojennych,
  • żołnierzy lub pracowników wojska – w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa,
  • weteranów – w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa,
  • osób uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie lecznictwa odwykowego,
  • osób współuzależnionych mieszkających lub gospodarujących wspólnie z osobą uzależnioną, także w przypadku złego stanu psychicznego powstałego na skutek związku emocjonalnego z osobą uzależnioną – w zakresie leczenia współuzależnienia,
  • w przypadku korzystania ze świadczeń psychologicznych, psychoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci i młodzieży,
  • niepełnoletności i posiadania zaświadczenia od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalizacją II stopnia lub tytułem specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii, pediatrii, neurologii dziecięcej, kardiologii dziecięcej lub chirurgii dziecięcej o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
  • orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • orzeczenia o niepełnosprawności i wskazań: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Źródło: gov.pl

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 20:38