StoryEditor

Onętek, inaczej kosmos – czy pomoże na marskość wątroby i włókniaki?

Terapia roślinna wspiera leczenie konwencjonalne, a także bywa świetnym środkiem profilaktycznym. Do katalogu prozdrowotnych kwiatów można dopisać kwiat onętka, zwanego także kosmosem. Jaka jest jego moc?

01.08.2024., 09:00h

Spis treści:

Kosmos – jak wygląda?

Onętek – cechy lecznicze

Jakie są właściwości onętka?

Kiedy jeszcze stosować kwiat onętka?

Jak zrobić odwar z onętka?

W Polsce kwiat onętka uprawiany jest zwykle w celach dekoracyjnych. Znajdziemy je w wielu ogrodach, choć czasami rosną także na dziko. Dobrze rozwijają się na stanowiskach słonecznych i bezwietrznych. Młode rośliny potrzebują obfitego podlewania. Na szczęście, kwiaty te nie wymagają specjalnego nawożenia. Ich uprawa jest mało skomplikowana.

Kosmos – jak wygląda?

Onętek to roślina jednoroczna, pochodząca z Ameryki Północnej i Południowej. Dorasta nawet do 150 cm wysokości. Najbardziej zachwycają kwiaty kosmosu, które wybarwiają się na purpurowo, biało, żółto, różowo, fioletowo. Kwitnienie rośliny trwa od lipca do października.

Onętek – cechy lecznicze

W fitoterapii wykorzystuje się kwiaty onętka. Suszymy je w przewiewnym i ciemnym miejscu, a przechowujemy w szczelnych pojemnikach z dala od światła. Dr Henryk Różański wymienia gatunki, które można stosować do celów terapeutycznych. Jest to ponętka pierzastolistna – Cosmos bipinnatus Cavanilles, ponętka siarkowa (żółta) – Cosmos sulphureus Cavanilles, onętka krwistoczerwona – Cosmos atrosanguineus. Jednym z najbardziej drogocennych związków aktywnych zawartych w onętku jest buteina, butyna, luteolina, kwercetyna, rutyna, fenolokwasy i olejki eteryczne.

Jakie są właściwości onętka?

Buteina ma szerokie działanie lecznicze na ludzki organizm. Przede wszystkim obniża ciśnienie krwi i hamuje procesy włóknienia tkanek, np. w gruczołach piersiowych. Stąd jej zastosowanie we wsparciu leczenia niektórych nowotworów piersi u kobiet i włókniaków, a także marskości wątroby. Warto podkreślić, że terapia roślinna nie powinna zastępować tej konwencjonalnej, zażywanie ziół należy skonsultować z lekarzem.

Przeczytaj także: Przywrotnik pospolity – ziele stworzone dla kobiet!

Onętek zadziała także przeciwzapalnie, antybakteryjnie i żółciopędnie, niweluje również negatywne działanie wolnych rodników. Onętek bywa wykorzystywany w fitoterapii stwardnienia rozsianego, choroby Alzheimera i Parkinsona. Kwiaty kosmosu mogą być przydatne w leczeniu i profilaktyce włókniaków narządowych (np. macicy) oraz tych zlokalizowanych w piersiach.

image
Kwiat onętka
FOTO: Envato Elements

Kiedy jeszcze stosować kwiat onętka?

Roślina ta znajduje zastosowanie również w przypadku znacznego spadku odporności, alergii, nowotworów jelita grubego, stanów zapalnych wątroby, czy przerostu gruczołu krokowego.

Jak zrobić odwar z onętka?

Dr Henryk Różański proponuje, aby 2 łyżki rozdrobnionych kwiatów zwilżyć spirytusem 90%, pozostawić na 5 minut, po czym zalać 1 szklanką wody. Wszystko doprowadzamy do zagotowania, ale na małym ogniu. Gotujemy 10 minut pod przykryciem, po tym czasie odstawiamy na 20 minut, przecedzamy i gotowe. Odwar dzielimy na trzy porcje i wypijamy w ciągu dnia. Kuracja może trwać miesiąc i wznawiamy ją raz na kwartał. Taką miksturą można przemywać zmiany skórne, rany i oparzenia, a także stosować okłady na oczy w trakcie zapalenia spojówek. Powinny one trwać 30-40 minut – dwa razy dziennie.

Źródło: rozanski.li

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. sierpień 2024 10:40