StoryEditorZioła na ból brzucha

Poznaj naturalne sposoby na ból brzucha!

Dolegliwości trawienne związane z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi najczęściej skutkują bólem brzucha. Zmagają się z nim od czasu do czasu osoby zdrowe w każdym wieku. Jak poradzić sobie z tym dyskomfortem za pomocą domowych metod?

04.10.2024., 10:00h

Spis treści:

Senes wyreguluje organizm

Babka lancetowata na dolegliwości żołądkowe?

Imbir i siemię lniane

Zioła na ból brzucha

Czasami wystarczy sięgnąć do ogródka. Tam rosną prozdrowotne zioła, dzięki którym wesprzemy swój układ pokarmowy. Osoby mieszkające na wsi mogą z powodzeniem uprawiać rośliny stosowane w szeroko rozumianym ziołolecznictwie – warto wykorzystać możliwości, jakie daje nam własna ziemia i ogród. Nie trzeba być profesjonalnym ogrodnikiem, aby zasadzić podstawowe zioła, które są w stanie zastąpić niektóre leki.

image

Głóg może być pomocny przy nadciśnieniu i stresie. Jak zrobić odwar?

Przyjęło się, że na ból brzucha pomaga mięta. I rzeczywiście – roślina ta ma kojący wpływ w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mięta pieprzowa ma właściwości rozkurczające, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, tym samym wspomaga trawienie. Niweluje także męczące wzdęcia. Jak przyrządzić napar z mięty? Obrywamy liście z łodyg, myjemy je i zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy przez 7 minut. Ilość zależy od gustu, najlepiej jeśli to będzie garść świeżego ziela.

Senes wyreguluje organizm

Czasami przyczyną bólu brzucha są nieprzyjemne zaparcia. Wtedy można sięgnąć po liście senesu – to sprawdzony sposób babć. Roślina ta ma walory przeczyszczające, a zatem zmotywuje jelita do pracy, ułatwiając wypróżnianie. Liście senesu można stosować doraźnie, w razie potrzeby, aby nie doprowadzić do biegunki. Napar przygotowujemy poprzez zalanie wrzątkiem łyżki liści.

Babka lancetowata na dolegliwości żołądkowe?

Liście babki lancetowatej mają wiele zalet, które są wykorzystywane w medycynie naturalnej, także w przypadku dolegliwości żołądkowych. Pomagają w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, a do tego pobudzają jelita do pracy i ułatwiają wypróżnianie. W przypadku tej rośliny zamiast naparu, lepiej postawić na nieco dłuższe gotowanie. Nieco ponad łyżkę liści zalewamy więc dwoma szklankami wody i gotujemy przez 5-7 minut. Odcedzamy i wypijamy 2-3 razy dziennie małe porcje.

Stosowanie ziół jest zasadne w przypadku sporadycznych dolegliwości, które zdarzają się każdemu. Pojawiają się ze stresu, gdy zjemy ciężkostrawne dania lub nieświeżą żywność – czujemy wtedy kłucie, napięcie, ból przeszywający lub piekący. W przypadku bólu przewlekłego lub pojawiającego się często należy udać się do lekarza. Stosowanie metod naturalnych nie zastąpi bowiem leczenia, ani badań. Jeśli chodzi o choroby i poważne schorzenia – są one również wskazaniem do wizyty u lekarza i postępowanie zgodnie z jego wytycznymi. W przypadku dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią są niewskazane – należy skonsultować je z lekarzem. Niektóre zioła mogą wchodzić w relacje z lekami, dlatego osoby przewlekle chore także powinny zasięgnąć opinii specjalisty.

Przeczytaj również: Antygrypina – mikstura na przeziębienie! Poznaj przepis!

Imbir i siemię lniane

Nie tylko ogród stoi otworem, jeśli chodzi o domową apteczkę. Jest nią także kuchnia, w której często znajdują się produkty mające cechy lecznicze. Tak jest w przypadku siemienia lnianego, które jest polskim superfood! Ma wiele walorów prozdrowotnych, znanych od wielu lat. Na pewno reguluje zapalnie żołądka, pomaga przy zaparciach, biegunkach i niestrawnościach. Chroni wrażliwą śluzówkę. Nasiona w kontakcie z wodą stworzą kleisty napar. Wystarczy zalać 2 łyżki nasion szklanką wrzątku i parzyć przez 20 minut lub gotować przez kwadrans. Kleik studzimy i przecedzamy, pijemy małymi porcjami.

image
Zioła na ból brzucha 
FOTO: Envato Elements

Można zastosować także imbir – ponieważ pobudza apetyt, a także niweluje mdłości, ma działanie przeciwwymiotne. Przede wszystkim usprawnia perystaltykę jelit, wspomagając trawienie. Jak sobie pomóc, wykorzystując korzeń imbiru? Należy łyżeczkę świeżo startego imbiru zalać szklanką wrzątku i parzyć zawartość przez 10 minut. Na koniec napój przecedzamy i pijemy!

Zioła na ból brzucha

Jest wiele innych ziół, które wesprą organizm w walce z dolegliwościami trawiennymi. Jest to także, m.in.

Przeczytaj również: Ta domowa maseczka to hit na zmarszczki!

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:42