Pod koniec kwietnia w Restauracji Concordia Taste w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Katedrę Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Polski Związek Producentów Szparaga. Wydarzenie poprowadził prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski – ekspert w zakresie uprawy, genetyki i hodowli szparaga.
Jego prezentacja przybliżyła zgromadzonym licznie uczestnikom najnowsze trendy w produkcji szparagów w Polsce i na świecie, dostarczyła również ważnych informacji na temat właściwości zdrowotnych tego warzywa.
Szparagi to cenne źródło składników odżywczych, które mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Są bogate w witaminy, minerały i błonnik, wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego, regulują ciśnienie krwi. Sprzyjają także utrzymaniu pięknej sylwetki, a – co więcej – są nawet afrodyzjakiem!
Z najwyższej jakości szparagów słyną takie regiony jak: Wielkopolska, województwo lubuskie, Dolny Śląsk oraz województwo zachodniopomorskie.
– Polscy producenci szparagów oferują szeroki wybór odmian, które różnią się smakiem, kolorem i konsystencją. Zielone szparagi, uważane za najbardziej delikatne i chrupiące, są gotowe do spożycia tuż po zerwaniu. Białe szparagi natomiast wymagają obierania przed gotowaniem, ale mają głębszy i bardziej kremowy smak. Fioletowe szparagi to prawdziwy klejnot – posiadają intensywny smak i barwę dzięki dużej zawartości antocyjanów – mówił dr inż. Tomasz Spiżewski z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Przypominamy, że sezon szparagowy trwa krótko – od końca kwietnia do końca czerwca. Warto go w pełni wykorzystać!