StoryEditor

Uciążliwy katar? Poznaj domowe sposoby na pozbycie się tego problemu!

Osłabiony organizm łatwiej łapie katar i inne infekcje. Warto wzmocnić się w okresie jesienno-zimowym, aby móc odetchnąć z ulgą. Co pomoże w czasie słoty na zatkany nos i katar?

06.10.2024., 14:00h

Spis treści:

Napój wzmacniający z imbiru

Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar – parówka

Domowe sposoby na katar a kompres

Dieta a katar

Aby pozbyć się uciążliwej wydzieliny z nosa, trzeba odpowiednich sposobów. Choć dla niektórych osób pociąganie nosem może być normą, warto zawalczyć o lepsze samopoczucie. Nieleczony katar może skutkować nieprzyjemnym kaszlem i bardziej uciążliwą infekcją. Im szybciej pozbędziemy się więc kataru, tym prędzej zyskamy pełnię sił witalnych.

Napój wzmacniający z imbiru

Składniki: 

  • imbir – kawałek wielkości kciuka,
  • cytryna,
  • łyżka kurkumy,
  • miód naturalny (według smaku),
  • 1-1,5 l wrzącej wody.

Wykonanie:

Imbir ścieramy na tarce i łączymy z cytryną, miodem i kurkumą, zalewamy gorącą wodą i patrzymy przez 5 minut. Miksturę pijemy nawet codziennie, szczególnie w sezonie infekcyjnym. Imbir działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, a także rozrzedza wydzielinę i odblokowuje zatkany nos.

Domowe sposoby na katar

W czasie kataru ważne jest picie sporych ilości płynów – najlepiej unikać  kawy i alkoholu, które dodatkowo odwadniają organizm. Odpowiednie nawodnienie pomaga w rozrzedzaniu wydzieliny. Zaleca się picie ziołowej herbaty z rumianku, pokrzywy, czy mięty. Wskazany jest również czarny bez, szałwia, prawoślaz, a także woda z cytryną i miodem. Świetnie działa także herbata z naturalnym syropem malinowym i lipą. Ale uwaga – napój może zwiększyć potliwość, dlatego stosujemy go wieczorem.

image
Domowe sposoby na katar
FOTO: Envato Elements

Domowe sposoby na katar – parówka

Leczniczo zadziała para wydzielana przez zaparzone zioła – tzw. parówki są zbawienne. Można także wlać do miski z gorącą wodą kilka kropel olejku eukaliptusowego, sosnowego lub rumiankowego i pochylić głowę nad parą, przykrywając ją ręcznikiem. W następnym kroku wdychamy przyjemne opary, które mają odetkać zablokowany przez wydzielinę nos. Do miski można wsypać (zamiast ziół) także sól.

Przeczytaj także: Antygrypina – na przeziębienie, katar i kaszel! Przygotuj ją w domu!

Domowe sposoby na katar a kompres

Pozbycie się kataru przyspieszą ciepłe kompresy na czoło i nos – nawet kilka razy dziennie. Wystarczy przyłożyć na czoło wilgotną, ciepłą tkaninę i trzymać ją w tym miejscu przez kwadrans.   

image

Głóg może być pomocny przy nadciśnieniu i stresie. Jak zrobić odwar?

Dieta a katar

W czasie kuracji warto zrezygnować z produktów przetworzony i tych zawierających cukier. Lepiej ograniczyć spożycie mleka krowiego, które zaśluzowuje i zwiększa ilość wydzieliny. Ważne jest wietrzenie pokoju nie tylko przed snem i zaprzestanie zbyt mocnego nagrzewania pokoju. Warto skorzystać z nawilżacza i oczyszczacza powietrza, które zmniejszą suchość powietrza. Jeśli katarowi nie towarzyszy gorączka, dobrze jest wybrać się na regularny spacer.

Fot. Envato elements

 

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 18:58