StoryEditor

Zrób sama ocet wrotyczowy i ciesz się zdrową skórą!

Wrotycz to roślina o wielu twarzach. A taka niepozorna… Ocet wrotyczowy ma nieocenione właściwości pielęgnacyjne. Z łatwością można przygotować go w domu! W jaki sposób?
20.07.2024., 10:00h

Spis treści:

Wrotycz – działanie prozdrowotne

Jak zrobić napar z wrotyczu?

Wrotycz pospolity – skutki uboczne

Tonik wrotyczowy

Wrotycz pospolity to niepozorna roślina charakteryzująca się właściwościami, które już dawno temu doceniła medycyna ludowa. Ma intensywny zapach. To bylina o ciemnozielonych, pierzastych liściach – jednak najbardziej rozpoznawalne są kwiaty wrotyczu – drobne, żółte, zebrane w baldachy. Rośnie dziko przy polnych drogach i w rowach lub na ogrodach jako roślina ozdobna.

Wrotycz – działanie prozdrowotne

Wrotycz zawiera cenne olejki eteryczne, flawonoidy i prozdrowotne związki aktywne.  

Lecznicze działanie wrotyczu:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwbólowe (także na ból związany z miesiączką),
  • żółciopędne,
  • przeciwpasożytnicze (tanacetyna pomaga w zwalczaniu glisty czy owsików),

Wrotycz wspomaga procesy trawienia i stymuluje wydzielanie soków trawiennych. Może być również stosowany zewnętrznie w formie okładów, by pomóc w łagodzeniu problemów skórnych, takich jak egzema.

Jak zrobić napar z wrotyczu?

Ziele wrotyczu zbieramy od lipca do połowy września, w czasie kwitnienia. Roślinę suszymy w przewiewnym wnętrzu i przechowujemy w szczelnych pojemnikach. Aby przygotować napar, potrzebujemy jedną  łyżeczkę suszu, którą zalewamy wrzątkiem i parzymy przez kwadrans. Napar posłuży także do przemywania skóry w razie podrażnień. Nie należy przesadzać z dawkowaniem.

Zobacz także: Na co działa jeżówka purpurowa? Poznaj jej leczniczą moc!

Wrotycz pospolity – skutki uboczne

Wrotycz może wywołać reakcje alergiczne, stąd zalecana ostrożność w przypadku alergików. Ziela nie poleca się ciężarnym i kobietom karmiącym piersią. Najlepiej jego stosowanie  skonsultować z lekarzem, ponieważ w dużych dawkach może wywoływać problemy z nerkami czy wątrobą.

image
Ocet wrotyczowy
FOTO: Envato Elements

Ocet wrotyczowy

Na Instagramie pojawił się przepis na tonik wrotyczowy. Ziołowa królowa poleca przygotowanie octu wrotyczowego, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne i odkażające. – Ocet wrotyczowy może być stosowany na szereg dolegliwości skórnych: trądzik (również ten różowaty), łupież, egzemę, toczeń, łuszczycę, nużeńca, AZS czy łojotokowe zapalenie skóry. Możecie przemywać nim skórę lub robić z niego płukanki do włosów albo kompresy. Zastosowanie kosmetyczne jest bardzo szerokie – czytamy na profilu instagramowym. Tonik nanosimy na skórę bezpośrednio lub go rozcieńczamy w wodzie w proporcji 1:1.

Przepis:

Będziemy potrzebować kwiaty i liście wrotyczu oraz ocet jabłkowy. Na jedną część wrotyczu dolewamy 5 części octu – chodzi o objętość, nie wagę – 1 część słoika ziela plus 5 części słoika octu. Naczynie zakręcamy i gotowe! Miksturę odstawiamy na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie przecedzamy i możemy używać. Tonik można przechowywać nawet kilka lat.

fot. envato elements

 

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:30