StoryEditor

10 zasad skutecznego przechowywania ziemniaków. Jak ograniczyć straty?

Przed nami trudny sezon przechowalniczy ziemniaków, zwłaszcza po kolejnym gorącym lecie, które nie sprzyja zarówno plonom, jak i długotrwałemu przechowywaniu bulw. Co zatem robić, aby maksymalnie ograniczyć straty przechowalnicze?

Kamil Maniak
Stowarzyszenie Polski Ziemniak
10.10.2024., 11:46h

Przechowalnictwo ziemniaków to temat bardzo skomplikowany i w zależności od roku związany z całkowicie innymi problemami. Warto zatem poznać najważniejsze zasady, którymi kierować się należy w tym procesie.

1. Kop ziemniaki dojrzałe, aby przedłużyć trwałość przechowalniczą

Wryte w świadomość wielu rolników jest, że ziemniaki suszy się i goi w przechowalni. Należy jednak mieć na uwadze, że w tym okresie traci się największą część masy bulw w całym okresie przechowalniczym. Z kolei wycofanie najskuteczniejszych desykantów spowodowało, że popularnym zabiegiem jest cięcie naci ziemniaka przed zbiorem i dopiero po nim stosowanie aktualnie dostępnych, delikatniejszych w działaniu środków. Mam wrażenie, że ziemniaki, których wegetację przerywa się w taki sposób mają mniejszą trwałość przechowalniczą niż takie, których liście i łodygi obumarły naturalnie lub po zastosowaniu desykantu.

Zobacz także: Rekord w plonie ziemniaków! Aż 85,74 t/ha w technologii Procam

Ma to m.in. związek z niższym stężeniem ...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamil Maniak<br/>Stowarzyszenie Polski ZiemniakKamil Maniak
Stowarzyszenie Polski Ziemniak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2024 10:38