StoryEditor

10 zasad skutecznego przechowywania ziemniaków. Jak ograniczyć straty?

Przed nami trudny sezon przechowalniczy ziemniaków, zwłaszcza po kolejnym gorącym lecie, które nie sprzyja zarówno plonom, jak i długotrwałemu przechowywaniu bulw. Co zatem robić, aby maksymalnie ograniczyć straty przechowalnicze?

Kamil Maniak
Stowarzyszenie Polski Ziemniak
10.10.2024., 11:46h

Przechowalnictwo ziemniaków to temat bardzo skomplikowany i w zależności od roku związany z całkowicie innymi problemami. Warto zatem poznać najważniejsze zasady, którymi kierować się należy w tym procesie.

1. Kop ziemniaki dojrzałe, aby przedłużyć trwałość przechowalniczą

Wryte w świadomość wielu rolników jest, że ziemniaki suszy się i goi w przechowalni. Należy jednak mieć na uwadze, że w tym okresie traci się największą część masy bulw w całym okresie przechowalniczym. Z kolei wycofanie najskuteczniejszych desykantów spowodowało, że popularnym zabiegiem jest cięcie naci ziemniaka przed zbiorem i dopiero po nim stosowanie aktualnie dostępnych, delikatniejszych w działaniu środków. Mam wrażenie, że ziemniaki, których wegetację przerywa się w taki sposób mają mniejszą trwałość przechowalniczą niż takie, których liście i łodygi obumarły naturalnie lub po zastosowaniu desykantu.

Zobacz także: Rekord w plonie ziemniaków! Aż 85,74 t/ha w technologii Procam

Ma to m.in. związek z niższym stężeniem ...

Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Kamil Maniak<br/>Stowarzyszenie Polski ZiemniakKamil Maniak
Stowarzyszenie Polski Ziemniak
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 20:27