Rok 2017 był drugim kolejnym do osiągania wysokich plonów ziemniaka. Według danych GUS średni plon krajowy wzrósł do rekordowego poziomu 290 dt/ha. Ten korzystny wynik jest również efektem zmian w strukturze i profesjonalizmie gospodarstw uprawiających ziemniaki. Wysoki potencjał plonowania potwierdziły również wyniki PDO, których celem już od prawie dwudziestu lat jest sprawdzanie aktualnej wartości odmian wpisanych do Krajowego rejestru.
W krajowych badaniach PDO brało udział ponad 50 odmian ziemniaka. Były to głównie odmiany zarejestrowane w ostatnich dziesięciu latach lub starsze, o dużym znaczeniu gospodarczym oraz trzy pochodzące ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych (CCA). Wśród odmian o najkrótszym okresie wegetacji wysokim i stabilnym plonem w dwóch latach badań wykazały się ponownie dwie krajowe odmiany Denar oraz Lord. Spośród prezentowanych w badaniach PDO odmian bardzo wczesnych, na uwagę zasługują również Arielle i Viviana, które w doświadczeniach wyróżniają się najszybszym tempem gromadzenia plonu po 40 dniach od pełni wschodów.
Pełny tekst nt. wyników badań PDO ziemniaka przeczytasz w wydaniu 03/2018 „top agrar Polska” na str. 148–153.
[bie]
StoryEditor
100 odmian ziemniaka
Od wielu już lat nie jesteśmy potęgą w produkcji ziemniaka, jednak znaczący postęp hodowlany, dotyczący jakości i wartości użytkowej odmian, jest widoczny m.in. w badaniach PDO.