Trwają zaawansowane zbiory ziemniaków. GUS szacuje, że tegoroczne zbiory wyniosą ok. 7,2 mln. Z tej masy ok. 85% musi być zgromadzone w przechowalniach. Większość z nich spędzi tam dużo więcej czasu niż na polu, bo od 6 do 9 miesięcy. Od 6 do 7 miesięcy przechowywane są zwykle sadzeniaki, do 8 miesięcy – odmiany jadalne, do 9 miesięcy – odmiany przeznaczone na przetwórstwo spożywcze i od 3 do 8 miesięcy – bulwy paszowe i przemysłowe.
Długotrwałe przechowywanie wymaga stworzenia bulwom odpowiednich warunków, zwłaszcza wilgotności powietrza (od 75 do 95%) i temperatury (od 2 do 8°C), przewidzianej do kierunku użytkowania poszczególnych odmian.
Ograniczyć przedwczesne kiełkowanie
W tak długim czasie składowania bulwy mogą, m.in. wznowić proces przedwczesnego, niepożądanego kiełkowania, zwiększając straty przechowalnicze. Aby zapobiec temu zjawisku, w przechowalniach ziemniaka stosuje się specjalne preparaty, tzw. regulatory wzrostu i rozwoju. W tym przeznaczeniu i miejscu użycia można wykorzystać 10 środków, których s.cz. są:
- 1,4 dimetylonaftalen (7 preparatów: 1,4Sight, CP Skyler, Dimetonaften, Nathan, Nathaniel, Nathanis, St...