Opłacalność z przechowalnictwa ziemniaka jest jednak uwarunkowana m.in. dobrą jakością towaru po okresie składowania. Aby spełnić te oczekiwania, pomieszczenia muszą mieć dobrą izolację termiczną i powierzchnię wewnętrzną ograniczającą skraplanie się pary wodnej. Do tego zadania można wykorzystać 10-cm płytę poliuretanową i piankę natryskową zamkniętokomórkową, która nie ma tzw. mostków termicznych.
Przechowalnie to także duże pomieszczenia do wentylowania. W tym celu do ich kubatury, masy bulw i sposobu przechowywania należy ustalić wydajność i rozmieszczenie wentylatorów oraz czujników temperatury i wilgotności powietrza. Warunki składowania bulw muszą być bowiem niemal identyczne w całej przechowalni, co jest podstawą do utrzymania odpowiedniej jakości towaru do czasu jego sprzedaży. Termometry powinny być umieszczane w pryzmie oraz w kanale wentylacyjnym, aby znać temperaturę powietrza wtłaczanego do pryzmy. Kanały te, umieszczane w odległości równej wysokości pryzmy, mają ponadto zmniejszający się przekrój, by utrzymać właściwą prędkość powietrza wentylującego. Atmosfera w przechowalni wymaga stałego monitoringu, co związane jest z montażem systemu sterującego, z podglądem na ekranie komputera. Wśród mierzonych cech ważny jest również wskaźnik stężenia dwutlenku węgla. Zmiana jego poziomu świadczy bowiem o…
Więcej informacji o przygotowaniu przechowalni do sezonu i jej wyposażeniu znajdziesz w artykule wydania 10/2017 „top agrar Polska” na str. 98.
[bie]
StoryEditor
ABC przechowalni ziemniaka
Obecnie duże znaczenie w opłacalności uprawy ziemniaka odgrywają przechowalnie, a bodźcem do tej działalności są wyższe jego ceny po przechowaniu niż przy sprzedaży w trakcie zbiorów.