StoryEditor

Biopreparaty w uprawie ziemniaka nie tylko pod ekoschemat. Jakie wybrać?

Wspomaganie ochrony chemicznej biopreparatami to nie tylko moda na bio, czy skutek zmasowanych kampanii marketingowych dostawców biopreparatów. Działania te mogą przynieść konkretny przychód oraz wspierać antyodpornościową strategię ochrony roślin.

16.08.2024., 09:22h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Preparaty pod ekoschemat
  • Koszt na 1ha - biopreparaty
  • Są możliwości, środków brak
  • Nic z mikro na zarazę ziemniaka
  • Inny sposób na choroby - biostymulatory
  • Wspomóc pokarmem do walki z patogenem

W ziemniaku prowadzenie produkcji ściśle ekologicznej nie jest proste. Opieranie się wyłącznie na dopuszczonych do tego systemu preparatach ochrony i do nawożenia niestety nie pozwala na uzyskanie wysokich i stabilnych plonów. Ponadto tylko nieco wyższa cena ziemniaków ekologicznych nie rekompensuje większego wkładu pracy, niższych plonów i bardziej kłopotliwego przechowywania w porównaniu z uprawą konwencjonalną. Ostatecznie ziemniaków ekologicznych na rynku jest niezwykle mało, zwłaszcza jeśli porównamy ich liczbę z innymi towarami eko.

Zobacz także: To nie stonka jest problemem - gwatemalska ćma ziemniaczana!

Systemem pośrednim pomiędzy ekologicznym a konwencjonalnym jest produkcja integrowana lub zrównoważona. Mają w niej zastosowanie biopreparaty – środki o różnym składzie, działaniu i przeznaczeniu, których wspólną cechą jest naturalne pochodzenie lub wpływanie na naturalne procesy w roślinie. Jednymi z ważniejszych spośród nich są mikrobiologiczne środki ochrony roślin.

Biopreparaty dla zdrowych rośli...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. sierpień 2024 09:22