StoryEditor

Dni Ziemniaka w Żelaznej

15. dni ziemniaka w gospodarstwie SGGW w Żelaznej w woj. łódzkim przyciągnęły wiodących plantatorów z całej Polski. Spotkanie miało miejsce przy udziale firmy Bayer.
14.07.2017., 18:07h
Ciekawy wykład na temat trendów w uprawie i rynkach ziemniaka wygłosił Roel Wanninhen z Holandii, przedstawiciel Bayera w Europie Zachodniej.

Wg oficjalnych danych Eurostatu w UE ziemniaki uprawia się w 1,6 mln farm. Najwięcej z nich jest w Rumunii i w Polsce. Są to jednak głównie małe gospodarstwa z niewielką powierzchnią uprawy ziemniaka. Toteż w całej UE średnia powierzchnia uprawy ziemniaka wynosi 0,8 ha na gospodarstwo. Największe powierzchnie są w Danii (20,6 ha), Holandii (17 ha), Wielkiej Brytanie (16,9 ha). Natomiast w Polsce jest to zaledwie 0,7 ha na farmę - powiedział ekspert z Bayera.

Natomiast wielkość gospodarstwa nie przekłada się na poziom produkcji. Trzeba ją pomnożyć przez plony i liczbę farm. Głównymi producentami ziemniaków w UE są Niemcy, Francja, Holandia, Polska i Wielka Brytania. Także plony są zróżnicowane. Średnie dla kraju najwyższe są we:
  • Francji - 45,2 t/ha,
  • Belgii - 45 t/ha,
  • Niemczech - 43,7 t/ha,
  • Holandii - 43,6 t/ha.

Polskie średnie plony na tym tle przedstawiają się słabo - 22,4 t/ha.

– Obserwujemy zmiany w trendach wykorzystania ziemniaków. Jeszcze w 2012 r. przewidywano stabilną sytuację pod względem ziemianka sadzeniaka i do ziemniaka młodego, spadek skrobiowego i tradycyjnej konsumpcji oraz lekki wzrost wykorzystania przemysłowego (frytka, chips) oraz 25 tys. ha ziemniaka ekologicznego w UE, to teraz rysują się zmiany. Nadal stabilna będzie produkcja sadzeniaka. Ustabilizuje się też ziemniak skrobiowy. Nadal spadać będzie wykorzystanie tradycyjne oraz dołączy do tego trendu ziemniak młody. Istotnie natomiast wzrośnie wykorzystanie ziemniaka w przemyśle przetwórczym na frytki i chipsy – tłumaczył Roel Wanninhen.

Z ciekawych informacji ekspert zaznaczył ze zaczyna rosnąc znaczenie Polski jako eksportera ziemniaków. Choć nadal nasz eksport stanowi jedynie około 9% tego, co importujemy. W zeszłym roku 68% naszego eksportu przeznaczone było na rynek południowej i środkowej Europy, ale 30% na rynek zachodnich państw UE. Importujemy do Polski ziemniaki z państw Europy Zachodniej (58%) i z południowej Europy i z Afryki (ziemniaki młode) –39%.

– Światowe i Europejskie tendencje uprawy ziemniaków wskazują na stabilne lub lekko rosnące zapotrzebowanie na ziemniaki. Dlatego warto inwestować w tę uprawę i przy niej trwać, gdyż powinna zapewnić godziwy dochód - powiedział Roel Wanninhen.

Na początku spotkania ze specjalistami od ziemniaków miało miejsce podpisanie umowy patronackiej pomiędzy Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych a Rolniczym Zakładem Doświadczalnym SGGW w Żelaznej. Młodzi uczniowie technikum garną się do zdobywania wiedzy. A nic nie daje tak pożytecznej wiedzy jak nauka na żywym przykładzie praktycznym. Taki przykład może dać gospodarstwo uczelniane, w którym wykorzystuje się wszelaki nowinki.   tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 17:01