StoryEditor

Europejska batalia przeciwko zarazie ziemniaka

Wiodące europejskie organizacje rolnicze, w tym COPA-COGECA, przestrzegają przed powszechnym i masowym pojawieniem zarazy ziemniaka także w tym sezonie wegetacyjnym, co może znacząco zredukować produkcję tego warzywa w Europie. Roczne straty w UE wywołane przez ten patogen szacuje się na ok. 900 mln euro.
20.07.2024., 15:00h

Zaraza ziemniaka atakuje platnacje

Jej sprawca grzybopodobny organizm Phytophthora infestans może niemal całkowicie zniszczyć plantację ziemniaka w ciągu 7–10 dni, ma dużą zdolność adaptacyjną, a ostatnie dane wskazują, że rozwija także bardziej złożone spektrum agresywności, dzięki czemu jest w stanie obejść mechanizmy działania fungicydów. Eksperci odnotowują także ciągłą ewolucję patogenu, m.in. związaną z powstawaniem ras bardziej agresywnych lub zdolnych do ograniczania skuteczności stosowanych środków grzybobójczych.

Zobacz także:Ostatni z plantatorów ziemniaków na Podlasiu - ochrona, płodozmian i nawożenie

image
FOTO: Biernacki

W związku z tym unijni eksperci ds. uprawy i ochrony ziemniaka zaproponowali stworzenie platformy dialogu zainteresowanych stron branży ziemniaczanej i wzmocnienie komunikacji na temat strategii integrowanej ochrony jego plantacji. Gremium to zaleciło ponadto stosowanie skutecznych ś.o.r. roślin, uprawę odpornych odmian ziemniaka, zawierających kombinacje różnych genów odporności oraz promowanie najlepszych praktyk polowych, w tym kompleksową ochronę z użyciem różnych metod i środków grzybobójczych, przeznaczonych do zwalczania sprawcy zarazy ziemniaka.

Fot: Biernacki/Walerowska

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 05:21