StoryEditor

Gryzonie przenoszą się na uprawy ziemniaka

W lipcowym wydaniu „top agrar Polska” informowaliśmy o dużym zagrożeniu ze strony gryzoni polnych, głównie w zbożach ozimych na południu Polski. Szkodniki zniszczyły rośliny, ograniczając plonowanie do 2–3 t/ha. Po żniwach przenoszą się na inne uprawy, zagrożone są m.in. ziemniaki.
19.08.2020., 15:08h
Sygnałem do zainteresowanie się tym tematem była bardzo duża skala zniszczeń w obsadzie roślin pod koniec wegetacji zbóż. Niepokojące informacje dotarły do redakcji z woj. opolskiego, gdzie wystąpiło największe nasilenie strat spowodowanych przez norniki oraz z dolnośląskiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Duże straty
Po żniwach okazało się, że rolnicy z woj. opolskiego z uszkodzonych pól zebrali średnio po 2–3 t/ha ziarna jęczmienia ozimego, podczas gdy uprawy nieuszkodzone plonowały w tym rejonie na poziomie 7–9 t/ha. Niepokojący jest zasięg lokalnych gniazd sięgający od kilku do kilkunastu arów każde, a szacunkowa liczba gryzoni wynosiła kilka tys. szt. Rolnicy różnymi sposobami likwidowali je w ilości do 500 szt. co kilka dni.

Teraz szkodniki przeniosły się na inne uprawy. Najbardziej zagrożone są buraki, ziemniaki i soja, do których mają ułatwiony dostęp oraz kukurydza i przyszłe, nowe zasiewy rzepaku, które można określić wylęgarnią myszy polnych, czy norników. Wszyscy rolnicy prowadzący te uprawy powinny więc systematycznie obserwować pobocza, miedze oraz kontrolować stan pól i liczebność nor, w tym korytarzy oraz...
Pozostało 48% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 11:42